Banki już czerpią garściami z AI. Ale są też spore obawy

Sektor usług finansowych wyraźnie wyprzedza inne branże we wdrażaniu sztucznej inteligencji – wynika z najnowszego badania firmy SAS. Wśród największych wyzwań wskazywane są obszary dotyczące prywatności i bezpieczeństwa danych.

Publikacja: 03.12.2024 07:37

Banki już czerpią garściami z AI. Ale są też spore obawy

Foto: Pixabay

Już 17 proc. liderów bankowych zintegrowało GenAI z podstawowymi procesami swoich organizacji – wynika z raportu „Your journey to a GenAI future: A strategic path to success in banking” przygotowanego przez firmę SAS. Raport opiera się na wynikach globalnego badania międzysektorowego, przeprowadzonego wśród 1600 liderów biznesowych z 20 krajów (z czego 253 osoby to bankowcy).

Czytaj więcej

Ile kosztuje cyfrowa rewolucja w banku

Jakie zainteresowanie GenAI ze strony banków

Zainteresowanie banków generatywną sztuczną inteligencją okazuje się bardzo wysokie. Oprócz 17 proc. liderów, którzy zadeklarowali wdrożenie GenAI w procesach biznesowych na pełną skalę, kolejne 43 proc. eksperymentuje z technologią. Sześć na dziesięć ankietowanych potwierdziło co najmniej jeden przypadek użycia GenAI, co jest najwyższym wskaźnikiem wśród wszystkich badanych branż przez SAS. A kolejne cztery na dziesięć planuje wdrożenie w ciągu najbliższych dwóch lat (38 proc.).

Co więcej, 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ma przeznaczony budżet na sztuczną inteligencję na nadchodzący rok.

„Nasze badanie wykazało, że banki wraz z firmami ubezpieczeniowymi korzystają z generatywnej sztucznej inteligencji częściej niż firmy z innych branż. Jedną z najczęściej wymienianych tu korzyści jest poprawa w zarządzaniu ryzykiem i zgodnością z regulacjami – zaznacza Alex Kwiatkowski, dyrektor Globalnych Usług Finansowych w SAS, cytowany w komunikacie. Te inne branże to administracja publiczna, opieka zdrowotna, produkcja czy handel detaliczny.

Gdzie banki stosują AI

Najczęściej w bankach GenAI znajduje zastosowanie w obszarze marketingu – wskazało go 47 proc. badanych menedżerów. W tym obszarze sztuczna inteligencja pomaga w interakcji z klientami czy tworzeniu treści marketingowych, wykorzystywana jest też coraz szerzej do targetowania odbiorców i analizy trendów .

Ale jest też wiele innych działów, w których banki zaprzęgają AI do pracy. To obsługa klienta, IT, sprzedaż, finanse czy cyberebezpieczeństwo. I co ważne, przynosi to wymierne korzyści, jak wskazują badani m.in. w postaci poprawy zarządzania ryzykiem (88 proc. wskazań), oszczędności czasu obniżaniu kosztów operacyjnych (85 proc.), ale też w postaci poprawy doświadczenia i satysfakcji pracowników (90 proc.).

Jakie bariery we wdrażaniu sztucznej inteligencji

Z GenAI, podobnie jak z innymi inwestycjami, wiąże się jednak ryzyko i niepewność. Główne obawy liderów bankowości dotyczą ochrony prywatności (74 proc.) i bezpieczeństwa danych własnych oraz klientów (71 proc.) - wynika z badań.

Świat się zmienia

Czytaj to co naprawdę ma znaczenie
już za 99 zł rocznie

SUBSKRYBUJ

Kolejna bariera to wyzwania wdrożeniowe. W ocenie ponad połowy badanych korzystanie z publicznych i własnych zbiorów danych było lub prawdopodobnie będzie utrudnieniem we wdrażaniu GenAI. Podobny odsetek ankietowanych przyznaje, że kłopoty sprawia im praktyczna realizacja pomysłów.

Czytaj więcej

Czy halucynująca GenAI może mieć zastosowanie w bankach?

Powodem do obaw są również kwestie zarządzania i regulacji. Tylko 6 proc. ankietowanych stwierdziło, że obecne ramy zarządzania w ich organizacjach są „dobrze ugruntowane”. Większość (58 proc.) opisuje je jako „w trakcie rozwoju”, a ponad jedna trzecia – jako „doraźne lub nieformalne” (27 proc.) albo „nieistniejące” (9 proc.).

Jeżeli zaś chodzi o największe przeszkody we wdrażaniu skutecznego zarządzania i monitorowania, to prawie jedna trzecia uczestników badania wskazała na ograniczenia technologiczne. Niemal tyle samo zwróciło uwagę na brak przejrzystości i odpowiedzialności (co jest wynikiem nieco wyższym niż w innych branżach.

„GenAI zmienia świat bankowości w sposób wcześniej niewyobrażalny – i to w oszałamiającym tempie” – ocenia Alex Kwiatkowski. „W obszarze zarządzania AI nie ma drogi na skróty, ani w bankowości, ani w żadnej branży. Zaufana AI wymaga fundamentu, który w centrum stawia człowieka i musi ucieleśniać inne kluczowe zasady odpowiedzialnej innowacji – w tym inkluzywność, przejrzystość i odpowiedzialność” – podkreśla.

Banki
Kursy banków spadają. Inwestorów przestraszyła wizja szybkich cięć stóp NBP
Banki
Banki na pęczki kupują rządowy dług. To źle czy raczej dobrze?
Banki
Nowy podarunek Putina dla Trumpa. Kluczowy bank USA zarobi
Banki
„To transfer bogactwa od ludzi do banków”. Ministra mówi o nowym podatku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Banki
Nie będzie fuzji Pekao i Aliora? Właściciel banków zmienia plany