Michał Płociński

Michał Płociński

Redaktor prowadzący „Rzeczpospolitej”, sekretarz działu „Opinie” i redaktor magazynu „Plus Minus”, gdzie ma autorski cykl wywiadów „Rozmowy Płocińskiego”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W „Rzeczpospolitej” od 2011 r. Specjalizuje się w wywiadach i analizach politycznych, pisze też o sprawach społecznych i muzyce. Dziennikarz muzyczny warszawskiego Radia Kampus, gdzie prowadzi audycję „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Prowadził autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Posłuchaj, Plus Minus”.

Maja Staśko: Nie jesteśmy histeryczkami. Przestańcie winić kobiety i dowalać takim ofiarom jak Liza

Kiedy my, kobiety, mówimy, że boimy się wychodzić po zmroku na ulice, to słyszymy, że jesteśmy histeryczkami. A kiedy coś się stanie, to się okazuje, że to wina kobiety, bo przecież to oczywiste, że na ulicy po zmroku jest niebezpiecznie. Rozmowa z Mają Staśko, aktywistką

Maja Staśko: Ta śmierć musi coś zmienić. Słyszymy, że jesteśmy histeryczkami, chce się dowalić ofiarom

Nasz warszawski protest po śmierci Lizy rusza o godz. 18 z ulicy Żurawiej, spod bramy, gdzie została zaatakowana. Świadkowie mówią, że nie reagowali, bo ona nie krzyczała. W takiej sytuacji często po prostu się zamiera. To fizjologiczna reakcja, a nie żaden racjonalny wybór. Trzeba ludzi uświadamiać.

Michał Płociński: Wolne media, wolne media! No, chyba że krytykują Platformę Obywatelską

Gdy minister Jan Grabiec, skarbnik Platformy Obywatelskiej, atakuje dziennikarzy Radia Tok FM krytykujących wiceprzewodniczącego PO Rafała Trzaskowskiego, to jest to pożądane w liberalnej demokracji recenzowanie czwartej władzy czy jednak motywowany politycznie atak na wolne media?

Jak chronić wspólne dziedzictwo

Głównym celem programu jest rozbudzenie zainteresowania ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego pozostającego poza granicami kraju. Wielu Polaków interesuje się naszą historią i my chcemy umożliwić im uczestnictwo w procesie ochrony tej pamięci historycznej - mówi Marta Szymska, kierowniczka działu programów dotacyjnych Instytutu Polonika.

Powstanie Kanału Zero politycznym wydarzeniem roku? "To będzie wielki sukces"

Powstanie Kanału Zero Krzysztofa Stanowskiego może się okazać najważniejszym wydarzeniem politycznym roku – mówił Michał Płociński w podcaście „Polityczne Michałki”. Wraz z Michałem Szułdrzyńskim zastanawiali się, dlaczego dyskusja o CPK przebiła partyjne bańki, tworząc poważny problem dla Koalicji 15 października.

Legenda środowiska planszówkowego: Jedna z najlepszych gier planszowych w historii najpierw ukazała się w Polsce

My, gracze, wciąż przez niektórych jesteśmy traktowani jako ludzie infantylni, którzy mają za dużo wolnego czasu. Często się spotykam z takim zarzutem: „Rany, ty masz na to czas? Ja to nie mógłbym się tak spotykać na gierki…”. Przyznam, że trochę tego nie rozumiem - mówi Wojtek Chuchla, legenda środowiska miłośników gier planszowych.

Obajtek, czyli jak PiS tworzy nowe elity

Za czasów Platformy też istniał problem ludzi partii w spółkach Skarbu Państwa, ale w tej chwili jest on pewnie większy, bo jest założenie, że trzeba wykreować swoich ludzi, którzy zarobią, którzy pod różną postacią będą finansować przedsięwzięcia bliskie prawicy– mówi Piotr Zaremba w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Gdzie jest nasza Europa

Gdy cały świat się dzieli na nowo, może czas poszukać w nim też nowego miejsca dla Polski. Uda nam się w końcu całkowicie wyrwać ze Wschodu? Przewalczyć traumy wiecznie zagrożonego narodu? Wypracować sensowny konsensus względem konkretnej, a nie tylko wyobrażonej geopolitycznej orientacji?

Jakub Kiersnowski: Apelujemy do Tuska o ukrócenie pushbacków

Przez ostatnie dwa lata przy granicy białoruskiej działy się rzeczy niebywałe, obywatelki i obywatele Polski zderzyli się z instytucją państwa polskiego. Jest dla mnie bardziej niż oczywiste, że teraz państwo powinno naprawić te krzywdy. Rozmowa z Jakubem Kiersnowskim, prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie

Donald Tusk centralną postacią w koalicji. "Hołownia na innym planie"

Co po wydarzeniach ostatniego tygodnia może powiedzieć o tym, jak działa rząd i jaką opozycją jest PiS? Na te nie tylko na te pytania próbowali w tym tygodniu znaleźć odpowiedź Michał Kolanko i Michał Płociński w nowym odcinku podcastu "Polityczne Michałki". - Donald Tusk w zasadzie jednoosobowo komunikuje działania rządu. W dużo większym stopniu niż gdy był premierem w latach 2007-2014 - mówił Michał Kolanko.