ISBnews ISBnews

Inflacja w kwietniu 2024 roku. GUS podał szybki szacunek

Według wstępnych danych inflacja konsumencka wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu 2024 r., - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1 proc., podał też GUS.

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Miejsce Polski bez zmian

Polska znalazła się na 27. miejscu (18. w UE) na 38 badanych gospodarek, uzyskując 68,6 pkt. w IV edycji Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN), opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute (WEI). Miejsca na podium zajmują Irlandia (190,7 pkt.), Szwajcaria (134,0 pkt.) oraz Norwegia (116,4 pkt.), która w tym roku wyprzedziła Stany Zjednoczone (109,6 pkt.).

Minister finansów: Budżet wygląda całkiem dobrze

W budżecie państwa na koniec marca br. odnotowano 24 mld zł deficytu i "budżet wygląda całkiem dobrze", poinformował minister finansów Andrzej Domański w Radiu Zet.

Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u

Ministerstwo Finansów zwróciło się do Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej (NGR) z prośbą o ponowne przeprowadzenie przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR-u, biorąc pod uwagę zarówno WIRON, jak i inne możliwe wskaźniki, podał resort.

Członkini RPP Iwona Duda: Nie widzę szans na obniżki stóp procentowych w tym roku

Trudno znaleźć przestrzeń do obniżek stóp procentowych w 2024 roku, a start dyskusji o cięciach stóp mógłby nastąpić najwcześniej na koniec tego roku, oceniła członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Iwona Duda w rozmowie z ISBnews.

Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem

W tym roku kwota wolna na poziomie 60 tys. zł nie jest możliwa ze względów finansowych - poinformował premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że rząd nie rezygnuje z tego projektu i w przyszłym roku wróci do niego. Tusk wskazał, że w czasie obecnej kadencji rządu kwota wolna na poziomie 60 tys. zł "będzie faktem".

Inflacja bazowa w listopadzie. Nowe dane NBP

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 7,3% w listopadzie 2023 r. w ujęciu rocznym wobec 8% r/r w październiku 2023 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP).

Goldman Sachs oczekuje obniżenia stóp procentowych w Polsce do 4%

Inflacja CPI gwałtownie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE-4) łącznie ze znaczącym spadkiem inflacji bazowej, a polityka pieniężna pozostaje wysoce restrykcyjna w regionie CEE-4, ocenia Goldman Sachs.

GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w III kw. 2023 r. wzrosło o 11,0 proc. rdr i wyniosło 7.194,95 zł - podał GUS.

PKO BP: RPP prawdopodobnie obniży stopy procentowe w listopadzie

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na najbliższym posiedzeniu w tym tygodniu będzie kontynuować obniżki stóp procentowych, tnąc je o 25 pb, lecz istnieje również ryzyko utrzymania stóp bez zmian - oceniają analitycy PKO Banku Polskiego.