Janusz Drzewucki

krytyk literacki

„Miłość to wybór losu”. Piękno Irlandii zrodziło się w grozie

Wybór poezji Williama Butlera Yeatsa „Miłość to wybór losu” w tłumaczeniach Adama Pomorskiego to najobszerniejsza prezentacja liryki irlandzkiego noblisty.

Szymborska to był styl

„Wiersze wszystkie” – potężna, bo licząca bez mała 800 stron księga – to najobszerniejszy jak dotąd zbiór poezji Wisławy Szymborskiej, noblistki.

Wielkiej miłości nie można odpuścić

Książka „Chodź ze mną” Łukasza Orbitowskiego otrzymała nominację w konkursie lubimyczytac.pl. Finał 28 lutego.

Kolory i dźwięki Santiago w Chile

Wyższość poetów nad prozaikami bierze się z tego, że o ile poeci nie piszą wierszy o prozaikach, o tyle prozaicy o poetach piszą. Dowodem sążnista narracja Alejandra Zambry „Chilijski poeta”.

Andrzej Mencwel. Z Karkonoszy, czyli zewsząd

Opisując młodość spędzoną w Jeleniej Górze, Andrzej Mencwel stara się „nie popadać w poniżenie ani w zadufanie”. W „Stronie ojca” rozprawia się z przeszłością i nie oszczędza w pierwszym rzędzie siebie samego.

„Jeszcze trochę inne historie”. Wejść w obraz Boscha to fraszka

We śnie i na jawie, ale także na granicy rzeczywistości i wyobraźni rozgrywają się miniaturowe opowiadania, czy – jak kto woli – prozy poetyckie Leszka Szarugi.

Nowa książka noblistki. Nadzieja życia w wyobraźni

Pierwszy po Nagrodzie Nobla tom „Zimowe przepisy naszej wspólnoty” Louise Glück rozgrywa się w scenerii tajemnicy, a może katastrofy.

Zmarł Adam Zagajewski. Żyjemy w ciemności

W Światowy Dzień Poezji zmarł poeta – Adam Zagajewski. Życie toczy się dalej, ale my – miłośnicy poezji, w tym także ci, którzy znali poetę – wstrzymaliśmy oddech. Myślimy o tym, kim był Adam Zagajewski jako pisarz, a zatem nie tylko jako poeta, ale także prozaik i eseista, ale także jako ktoś, kogo podziwialiśmy, ceniliśmy i zwyczajnie po ludzku lubiliśmy, bardzo lubiliśmy.

„Ucho igielne", najnowsza powieść Wiesława Myśliwskiego

Jak każda powieść Wiesława Myśliwskiego, tak najnowsze „Ucho igielne" jest wydarzeniem. Opowiada o tajemniczym spotkaniu z samym sobą.

Nowy zbiór wierszy Ewy Lipskiej „Pamięć operacyjna"

W tym tygodniu do księgarń trafi zbiór wierszy Ewy Lipskiej noszący niepoetycki tytuł „Pamięć operacyjna".