fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Małgorzata Piwowar

publicystka, specjalizuje się w filmie dokumentalnym i Teatrze Telewizji

Teatr

Lata trzydzieste jak dziś

W poniedziałek w Teatrze TV premiera „Paradiso" Andrzeja Strzeleckiego, świetnie opowiedziana historia sprzed II wojny światowej. Z przesłaniem dla nas.

Sztuka

Ślubna suknia księżnej

„Moda nieborowskich dam” prezentuje niezwykłe stroje kobiet z XIX i XX By je zobaczyć, trzeba wybrać się do Nieborowa.

Film

Człowiek, który stworzył Asteriksa

Uważany za ojca europejskiego komiksu, René Goscinny, współautor komiksów o Asteriksie oraz książeczek z serii „Mikołajek” jest bohaterem filmu dokumentalnego.

Film

Dwa rodzaje adrenaliny

„O ojcach i synach" i „Free Solo" to dwa dokumenty nominowane w tym roku do Oscarów. Werdykt Akademii był zaskakujący.

Telewizja

Rodzinne tragedie pisarza

Laureat literackiej Nagrody Nobla z 1907 roku, autor „Księgi dżungli” – Rudyard Kipling jest bohaterem filmu dokumentalnego.

Muzyka

Wolność jak płomień

Pamiętny wykonawca „Jaskółki uwięzionej”, współzałożyciel zespołu Blackout. Dokument o Stanie Borysie pokaże TVP.

Telewizja

Pierwsza kobieta Francji

Simone Veil to kobieta-symbol narodowa bohaterka, nie tyle z racji przeżyć wojennych co z walki o prawa i sprawiedliwe traktowanie kobiet.

Kultura

"Zawierucha w Hollywood"

Nagrody filmowe wzbudzające największe pożądanie, czyli Oscary. W tym roku ich laureatami mają szanse stać się Polacy

Telewizja

Internetowy boom

Jak powstało coś z niczego, czyli narodziny Doliny Krzemowej. Wzloty i upadki twórców internetu przedstawia serial dokumentalno-fabularny wyprodukowany przez National Geographic.

Telewizja

Jak zaczęła się globalna rewolucja

W tym roku mija 30 lat od wielkich przemian w Polsce. Była to część wydarzeń, które zdecydowały o tym, jak dziś wygląda świat – twierdzą autorzy sześcioodcinkowej miniserii...

Sztuka

Patrząc w obraz warto widzieć niebo

Do 10 tysięcy dolarów kupuje się sztukę z miłości do niej. Powyżej tej sumy sztuka to zwykle inwestycja finansowa – mówi mieszkający w Nowym Jorku Marek Bartelik do 2018 roku...

Telewizja

Człowiek z zasadami

W sobotę minęło 30 lat od śmierci Zygmunta Hübnera – artystę teatru, człowieka z zasadami. Przypomni go w niedzielę TVP Kultura. Początek o godz. 17.15.

Plus Minus

„Berezowska”. Erotyka bez emocji

Autorka tej książki, Małgorzata Czyńska, mówiła w wywiadzie, że miała do dyspozycji znacznie mniej materiałów, niż sądziła, że znajdzie – wszak Maja Berezowska, autorka...

Telewizja

List z tamtego świata

W poniedziałek 7 stycznia pierwsza premiera Teatru TV w nowym roku. „List z tamtego świata” Kornela Makuszyńskiego to propozycja skierowana jednak bardziej do młodego niż...

Telewizja

Niedziela z Andrzejem Dąbrowskim

Jest perkusistą jazzowym, piosenkarzem, kierowcą rajdowym, dziennikarzem motoryzacyjnym i fotografikiem. Bohaterem najbliższej „Niedzieli z..” jest Andrzej Dąbrowski. Początek o...

Telewizja

Świąteczne smakołyki

Wiele wypiekanych na święta Bożego Narodzenia słodkości jest wspólnych dla krajów europejskich. Są jednak i takie, dla których skosztowania trzeba przemierzyć wiele kilometrów.

Telewizja

Ukryty mistrz teatru

Pianista i kompozytor, człowiek teatru Stanisław Radwan będzie bohaterem najbliższej „Niedzieli z…” . Początek o godz. 17.15 w TVP Kultura.

Telewizja

Świąteczne fabryki Europy

Jak powstają bożonarodzeniowe specjały, które cieszą nie tylko smakiem, ale i urodą – opowiada o tym brytyjski fim dokumentalny.

Wspomnienia

Ksiądz o zbyt wielkim sercu

W sobotę 15 grudnia mija 25. rocznica śmierci księdza Janusza St. Pasierba, wielkiego humanisty. Jerzy Turowicz nazywał go „polskim Mertonem”.

Sztuka

Wolność po polsku w Hiszpanii

Walencja zaprosiła wystawę „Lejanías” czyli „Odległości”. To prezentacja polskich artystów najmłodszego pokolenia z kolekcji Krzysztofa Musiała.

Telewizja

Wędrówki śladami Mozarta

Geniusz Wolfganga Amadeusza Mozarta jest niepodważalny. Jego muzyka zdaje się być wieczna. Życie miał również ciekawe, o czym przekonuje francuski dokument.

REKLAMA
Example Alt
eWydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA