Małgorzata Piwowar

publicystka, specjalizuje się w filmie dokumentalnym i Teatrze Telewizji

Film

Pierwszy Festiwal Filmów Ekologicznych

W poniedziałek 15 października w Krakowie startuje NEIFF – New Earth International Film Festival – festiwal filmów ekologicznych. To pierwsza edycja tej imprezy.

Telewizja

Śladami Gustawa Mahlera

Gustaw Mahler słynął ze złożonych symfonii, w których znaleźć można wszystko - od melancholii, poszukiwania absolutu poprzez demoniczność, ironię i tragedię. Jego Adagietto...

Telewizja

Niedziela z Ireną Santor

Wielu nazywa ją królową polskiej piosenki. Jej głos porównywany była nawet do Stradivariusa. Bohaterką najbliższej „Niedzieli z…” jest Irena Santor. Początek o 17.15 w TVP Kultura.

Telewizja

Zabijanie Gomułki

We wtorek 9 października w TVP Kultura zaprasza na transmisję spektaklu „Zabijanie Gomułki”.

Film

Aktor samotny we wszechświecie

Jego dewiza to nieustanna zmiana. Bohaterem najbliższej „Niedzieli z..” jest Borys Szyc. Początek o godz. 17.15 w TVP Kultura.

Film

Rodzinne historie Janusza Kondratiuka

Chciał zostać malarzem, a został filmowym reżyserem. Gościem najbliższej „Niedzieli z…” będzie Janusz Kondratiuk. Początek o 17.15 w TVP Kultura.

Film

Śladami Rossiniego

Mistrz stylu bel canto, twórca 39 oper czyli Gioacchino Rossini. Do dziś pozostaje zagadką, czemu przestał komponować mając zaledwie 37 lat.

Muzyka

Sting. Wolny człowiek

Gwiazdą został w latach 80. ubiegłego wieku jako lider zespołu Police. Sting ma na koncie 100 milionów sprzedanych płyt, 16 nagród Grammy i miejsce w kultowym Rock and Roll Hall...

Kalejdoskop kultury

Co po Cybisie?

W piątek 14 września w warszawskiej Zachęcie otwarcie wystawy „Co po Cybisie?" prezentującej prace wszystkich laureatów nagrody jego imienia.

Muzyka

Rywalizacja trudniejsza od innych

Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego opowiada o związkach patrona tej imprezy ze Śląskiem i o promowaniu polskich...

TYLKO U NAS

Muzyka

Pavarotti, syn piekarza

Uważany był za jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych. Dziś mija 10. rocznica śmierci Luciano Pavarottiego.

Sztuka

Jak Szwedzi Polskę rabowali

Wciąż są skarby, które czekają na swoje odkrycie. O jednym z takich cennych znalezisk opowiada dokument „Uratowane z potopu”. Premiera w TVP 2 we środę.

Sztuka

Arcydzieła bez tajemnic

Był nie tylko niezwykłym malarzem, ale i świetnym matematykiem. Piero della Francesca musiał jednak długo czekać na docenienie swego dzieła.

Muzyka

Gwiazda mająca moc przyciągania

Warto promować w świecie także mniej znaną polską muzykę – przekonuje Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

CHOPIN I JEGO EUROPA

Sztuka

Mariusz Hermansdorfer nie żyje

W nocy z soboty 18 na niedzielę 19 sierpnia zmarł Mariusz Hermansdorfer, długoletni dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, historyk i krytyk sztuki. Miał 78 lat.

Film

Nie żyje Kazimierz Karabasz

Dzisiejszej nocy z 10 na 11 sierpnia zmarł w wieku 88 lat Kazimierz Karabasz, współtwórca słynnej polskiej szkoły dokumentu, jedna z jej najważniejszych postaci. Był autorem tak...

Plus Minus

Kto rozumie historię

Sięgając po zapiski Andy Rottenberg, każdy z grubsza wie, czego się spodziewać. Nie chodzi nawet o walory literackie ani wnikliwość zdystansowanej refleksji, ale przede...

Example Alt
eWydanie