Andrzej Jankowski

Powrót asesorów czy marzeń - o problemach z przywróceniem asesury pisze Andrzej Jankowski

Prerogatyw prezydenta nie można domniemywać. Nie można ich dopowiadać w drodze analogii ani tym bardziej zmyślać.

Trybunał Konstytucyjny coraz bardziej wyrozumiały dla zachcianek rządu

Wyrozumiałość dla zachcianek administracji rządowej zaczyna się utrwalać ?w orzecznictwie sądu konstytucyjnego.

Jak karać sędziów i prokuratorów

Kilka dni temu otrzymałem w poczcie mailowej informację o precedensowym skazaniu prokuratora za rozmyślne wypaczenie przebiegu śledztwa - pisze Andrzej Jankowski, publicysta prawny.

Jakość prawa: 460 legislatorów to nieszczęście

Nasi posłowie, choć wielu z nich terminuje już w Sejmie ?od lat 90., nie potrafią zrozumieć, że przez wytyczanie każdemu drogi do szkoły nie zlikwiduje się wagarów.

Jankowski: O premierze, który się nie kłania ustawom

Stosowanie ustawy o prokuraturze przeżywa najpoważniejszy kryzys od momentu, w którym rozdzielono funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Jankowski: Wyroki ze Strasburga czekają na szeryfa

Minister sprawiedliwości powinien wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za szybkie wykonywanie wyroków Trybunału w Strasburgu – pisze publicysta prawny.

Jankowski: Znikający autorytet sędziowskiej togi

Wymiar sprawiedliwości musi uderzyć się we własne piersi. Bez tego aktu dobrej woli każda reforma będzie reformą martwą – wskazuje publicysta prawny Andrzej Jankowski.

Jankowski: Ekspresje golasa czytającego Biblię

Poselskie projekty ustaw zawsze chodziły własnymi ścieżkami. Ale w tej kadencji Sejmu coraz częściej zamiast norm prawnych można usłyszeć echo politycznego jazgotu.

Jankowski: Jak osądzić dyktatora

Krzyk ofiar krwawych zbrodni potwierdza tylko dość powszechną wśród ekspertów opinię, że haski trybunał karny jest wciąż tylko sądem nad międzynarodowymi słabeuszami – zwraca uwagę publicysta prawny Andrzej Jankowski.

Katyńska skarga przed Trybunałem w Strasburgu

Nie można mówić jednym tchem o zbrodniach wojennych, które się nie przedawniają, a jednocześnie tolerować bariery czasowe i rezygnować z oceny wyjaśniania i ścigania tych zbrodni – pisze publicysta prawny