Teresa Stylińska

Stylińska: Kim jest populista?

Jaki sens ma posługiwanie się terminem, który merytorycznie niczego nie wnosi i nic tak naprawdę nie znaczy? – pyta publicystka.

Teresa Stylińska o poprawności językowej

Język ma prawo zmieniać się i rozwijać, ale nie każda zmiana jest pożądana. Polskie media, poza paroma programami radia i telewizji, sprawom kultury i poprawności języka poświęcają niewiele uwagi – zauważa publicystka.

Czy Zachód powinien zakazać noszenia przez muzułmanki hidżabów

W Paryżu czy Londynie kobiety w charakterystycznej chuście spotyka się na każdym kroku. Czy trzeba się z tym godzić? A jeśli nie, to gdzie postawić tamę?

Krwawa historia Osmanów

Osmanowie do kultury masowej wkroczyli za sprawą serialu. I słusznie: ich losy były równie zagmatwane, poczynania tak samo krwawe – ale tło wydarzeń i dworska oprawa o wiele bardziej barwne niż w dawnej Europie.

Pucz w Turcji: Europa nie jest bez winy

Zachód nie zadał sobie pytania, co leży w jego interesie: kemalistyczna Turcja rządzona z zakulisowym udziałem armii, czy Turcja islamisty odzianego w skórę demokraty – pisze publicystka.

Turcja: Mściwy Erdogan, tajemniczy Gülen

Bezpośrednie rządy wojskowe w Turcji zawsze trwały krótko. Ich celem nigdy bowiem nie było przejęcie władzy, lecz przywrócenie zasad i porządku.

Brexit: Brytyjski skok w ciemność

Niedawno nikt by nie przypuszczał, że w obozie zwolenników Brexitu rolę gwiazdy obejmie Boris Johnson. Dziś eksburmistrz Londynu przekonuje ze swadą, że opuszczenie Unii wcale nie wiąże się z wielkim ryzykiem.

Powstanie wielkanocne, sto lat po irlandzkiej insurekcji

Bilans powstania wielkanocnego to 450 zabitych, ponad 2500 rannych i trudne do wyobrażenia zniszczenia w centrum Dublina. Prawdziwym wstrząsem okazały się jednak rozmiary brytyjskich represji. Sądy wojenne wydały aż 90 wyroków śmierci.

Tajemnica sukcesu europejskich radykałów

Jeżeli dla mieszkańców Europy sprawą numer jeden są dzisiaj kwestie związane z bezpieczeństwem, zwrot ku skrajnej prawicy wydaje się całkiem naturalny.

Turcja się tli

Turcja stała się szlakiem ekstremistów islamskich: na wschód jadą ochotnicy, którzy chcą walczyć w szeregach Państwa Islamskiego, na zachód – ci, którzy niosą radykalny bojowy islam do Europy.