Maciej Pach

Trybunał kasuje obywatela - Maciej Pach o ignorowaniu przez TK wniosków o udostępnienie informacji publicznej

Na początku rządów Julii Przyłębskiej w TK nie utrudniano dostępu do informacji publicznej na wnioski. Na przełomie kwietnia i maja ub.r. część wniosków zaczęto ignorować – pisze ekspert Maciej Pach.

Sędziowie TK: co grozi przebierańcom w togach

Kryzys konstytucyjny zmusza do odkurzenia rzadko stosowanych przepisów. Podający się za sędziów TK powinni jednak być świadomi grożącej im odpowiedzialności karnej.

Spór o TK: Bitwa przegrana, wojna trwa

Gdy parlament drwi sobie z konstytucji, drwi także z języka polskiego.

Szacunek realny czy pozorny - minister Macierewicz zlekceważył procedury awansu dla płk. Kuklińskiego

Przy okazji wniosku o pośmiertny awans dla płk. Ryszarda Kuklińskiego Antoni Macierewicz wykazał się lekceważeniem procedur. Dzięki szefowi BBN dochowano przynajmniej części wymogów prawnych, jednak wątpliwości i niesmak pozostały.

„Rząd uznał projekt budżetu Trybunału”

Rzeczywiste tło sporu o budżet Trybunału Konstytucyjnego stanowi kwestia wyboru jego Prezesa – twierdzi prof. Lech Garlicki w rozmowie z Maciejem Pachem.

Antytrybunalski wilk w owczej skórze

Zgłaszając projekt nowej ustawy o TK posłowie PiS zapewniali o kompromisowych intencjach. Jednak jego lektura temu przeczy. Chyba, że chodzi o kompromis z Konstytucją.

Paradoks trybunalski: czy dało się go uniknąć?

Trybunał nie może być związany tzw. domniemaniem konstytucyjności ustaw regulujących tryb postępowania przed nim w sposób, o którym mówili przedstawiciele obozu rządzącego – uważają naukowcy.

Co z tym ślubowaniem sędziów TK

Skoro przepisy nie przewidują prawa do odmowy lub zwłoki w odebraniu ślubowania sędziów, powinno ono nastąpić niezwłocznie – uważa prawnik Maciej Pach.

Spór o TK: PiS postępuje nielogicznie, twierdząc, że ostatni wyrok TK jest nieważny

Twierdząc, że ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest nieważny, politycy Prawa i Sprawiedliwości postępują sprzecznie z regułami logiki. Wpadają bowiem w swoisty paradoks trybunalski. O tym, że jest to paradoks, świadczy fakt, że wszystkie jego rozwiązania prowadzą do nonsensu – uważają Maciej Pach i Adam Dyrda.