Jacek Strzelecki

RODO w Chinach - polska firma będzie musiała uzyskać zgodę Chińczyka

W listopadzie br. w Chinach wejdzie w życie ustawa, która wprowadzi ład w kontaktach biznesowych z klientami, będącymi osobami fizycznymi. Akt ma też znaczenie dla polskich firm operujących na chińskim rynku i sprzedających produkty crossborder.

Światowi producenci żywności zagubieni na wiodących targach, ale polscy nie

Podczas międzynarodowych targów żywności Anuga w Kolonii w Niemczech dało się zauważyć, że wielu producentów żywności nie potrafi się odnaleźć w kryzysowej sytuacji. Za to dobrze wizerunkowo wypadły polskie firmy.

Będą kary za niewłaściwe użycie oznaczeń „bio” lub „eko”

Trwają prace nad nową ustawą o rolnictwie ekologicznym, która to ma uporządkować rynek żywności organicznej, zagwarantować większe bezpieczeństwo, a nieuczciwych wytwórców karać za niewłaściwą reklamę.

Uwolnienie rolniczego handlu detalicznego

Rolnik ze świętokrzyskiego będzie mógł sprzedawać konsumentom w Szczecinie. W tym tygodniu Sejm zajmie się ustawą, która ma zwiększyć możliwości biznesowe rolniczego handlu detalicznego z poziomu lokalnego na ogólnokrajowy.

Minister rolnictwa naprawił błąd, po ośmiu latach!

Od ośmiu lat w wymogach prawnych dla soków, nektarów owocowych oraz przecierów owocowych jest błąd, którego nikt nie dostrzegł, a który może wywołać negatywne skutki biznesowe dla polskich producentów.

Brexit - pełne kontrole graniczne z Wielką Brytanią przesunięte

Brytyjski rząd ogłosił nowy, pragmatyczny kalendarz wprowadzania pełnych kontroli importowanych produktów rolnych oraz rolno-spożywczych z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii.

ARiMR, czyli największa rolnicza agencja rozliczeniowa, będzie działać biznesowo

Minister rolnictwa chce, aby ARiMR, czyli najważniejsza dla polskiego rolnictwa państwowa agencja prowadziła działalność gospodarczą. Ten pomysł może wiele zmienić na polskim rynku rolnym oraz rolno-spożywczym.

Biura KOWR wesprą za granicą polskie firmy rolno-spożywcze. Rusza ich pilotaż

Obok radców rolnych, zagranicznych biur handlowych PAIH wkrótce będą działać też zagraniczne biura Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Pomogą w zdobywaniu rynków polskim firmom produkującym żywność. Pierwsze powstaną m.in. w USA, Chinach i Nigerii.

Przewaga kontraktowa – zakazy rozkręcą rolne MŚP?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi opracował nowy wykaz 16 nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.

Kontrakt branżowy – producenci żywności są gotowi

Polskie MŚP potrzebują prostych, ale skutecznych metod wsparcia na rynku krajowym oraz rynkach eksportowych. Takim narzędziem mają być kontrakty branżowe.