fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Exodus najbliższych współpracowników Tuska?

Piotr Gursztyn
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Jędrzej Bielecki
Kolejny polityk z otoczenia premiera ucieka na placówkę - taka pogłoska zelektryzowała PO. Choć ta okazała się plotką, wielu polityków partii uznało ją za niepokojący sygnał
Objęcie ambasady w jednym z krajów unijnych planuje Paweł Graś  - głosi pogłoska powtarzana przez posłów i eurodeputowanych PO. Niektórzy z parlamentarzystów zasiadają w komisjach Spraw Zagranicznych i Europejskiej, co nadawało temu stopień prawdopodobieństwa. Pogłoska była tym bardziej elektryzująca, że o ucieczce na placówkę innego współpracownika premiera  - szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego - pisała wcześniej prasa.
Według informacji "Rz" Graś nie wybiera się na żadną placówkę. On sam nie odpowiedział na nasze pytanie, ale według źródeł w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jego nazwisko nie pojawiło się wśród kandydatów do objęcia którejś ze zwalnianych ambasad.
- To niemożliwe, aby Donald go wypuścił. Potrzebuje go  - mówi "Rz" jeden z ministrów. Graś, formalnie tylko rzecznik rządu, pełni ważną funkcję. Jest ostatnim partyjnym politykiem w najbliższym otoczeniu szefa rządu i pełni funkcję łącznika między Donaldem Tuskiem a klubem parlamentarnym i partią.  - To jednak zły sygnał, bo wgląda, jakby całe otoczenie Donalda chciało gdzieś uciec - dodaje nasz rozmówca.
I to właśnie budzi niepokój w szeregach Klubu PO, którego przytłaczająca większość jest odcięta od informacji ze szczytów władzy. A kontaktu z premierem, który jednocześnie jest przewodniczącym partii, w zasadzie nie ma żadnego.  - Posłowie są sfrustrowani i rekompensują to powtarzaniem plotek - tłumaczy jeden ze znanych polityków PO.
Pogłoski o chęci odejścia dotyczyły każdego z najbliższych współpracowników premiera. O odejściu z polityki do biznesu głównego speca od PR Igora Ostachowicza mówiło się w PO od kilku miesięcy. Ostachowicz, który nie udzielał wcześniej wywiadów, ostatnio wypowiedział się dla TVN 24. Pytany o odejście, użył słów: "teraz o tym w ogóle nie myślę", co nie zostało uznane za twarde zaprzeczenie.
W piątek przepadła kandydatura Jana Krzysztofa Bieleckiego, który starał się o szefostwo Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Jednak sam fakt, że mentor szefa rządu ubiega się o zagraniczną posadę, potwierdzał przekonanie o chęci ucieczki współpracowników premiera.
Politycy PO oficjalnie kwestionują doniesienia mediów o tym, że szef KPRM Tomasz Arabski chce zostać ambasadorem w Madrycie. Po cichu jednak przyznają, że Arabski ma spore szanse na tę placówkę. Według informacji "Rz" z MSZ nazwisko Arabskiego znalazło się na liście kilku rozpatrywanych kandydatów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA