fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Miliardy dla funduszy

Rzeczpospolita
Rekordowe przelewy z ZUS. Fundusze emerytalne otrzymają dziś ostatnią w tym roku transzę pieniędzy z ZUS. W całym 2007 r. dostaną od tej instytucji o ponad 1,5 mld zł więcej niż rok wcześniej
Ponad 400 mln zł trafi do funduszy emerytalnych w ostatniej tegorocznej transzy środków przekazywanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W mijającym roku fundusze otrzymają w sumie 17,7 mld zł w formie gotówki oraz obligacji spłacających stary dług ZUS z lat 1999 – 2002. Rok wcześniej było to 16,2 mld zł.
Tegoroczne wpływy są o ok. miliarda złotych wyższe, niż wskazywałyby zapisy w budżecie. Początkowo szacowano bowiem, że fundusze dostaną w tym roku z bieżących składek i obligacji 13,9 mld zł. Ostatecznie resort finansów zapisał, że refundacja składek przekazanych do OFE wyniesie w tym roku 16,4 mld zł. W budżecie na 2008 r. przyjęta została jeszcze wyższa kwota – 17,99 mld zł.
Rekordowy przelew środków do OFE wynika z dobrej sytuacji gospodarczej. Rosną zatrudnienie oraz płace, a to oznacza, że więcej składek wpływa do ZUS, a tym samym jest on w stanie przekazać więcej pieniędzy do funduszy emerytalnych.
Tylko w gotówce OFE dostały w tym roku 16,3 mld zł, gdy w ubiegłym było to nieco ponad 15 mld zł. Wysoka jest też wartość obligacji, które otrzymały otwarte fundusze emerytalne – ponad 1,4 mld zł (w 2006 r. – 1,1 mld zł).
Padł również rekord wysokości miesięcznego przekazu obligacji w historii. W październiku OFE otrzymały od ZUS papiery o wartości ponad 415 mln zł.
W kolejnych latach wysokość spłacanych zaległości w postaci obligacji będzie się zmniejszać. W sumie od listopada 2003 r., kiedy rozpoczął się proces spłaty zadłużenia, do końca br. OFE otrzymały 5,2 mld zł.
Szacunki wskazują, że ZUS ma do spłaty jeszcze ok. 1 mld zł. Tym samym łączna wartość starych zobowiązań z odsetkami wyniesie ok. 6 mld zł. Kwota ta może jednak jeszcze się zmienić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA