fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Indeks Ifo najniżej od ponad trzech lat

Bloomberg
Zaufanie niemieckich przedsiębiorców spadło do poziomu najniższego od ponad trzech lat, gdyż globalne spowolnienie i kryzys zadłużeniowy w strefie euro pogorszyły prognozy wzrostu gospodarczego
Indeks nastrojów w biznesie obliczany w monachijskim instytucie Ifo na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród 7 tysięcy szefów spółek spadł do 108,7 pkt ze 112,9 pkt w lipcu. Ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika do 111 pkt. Jeszcze w lutym indeks Ifo osiągnął rekordowy poziom 115,4 pkt.
Niemiecki główny wskaźnik giełdowy DAX stracił prawie 25 proc. od końca lipca w wyniku obaw, że kolejne globalne spowolnienie zmniejszy popyt na niemiecki eksport, który był najważniejszym czynnikiem rozwoju tamtejszej gospodarki. Popyt ten spada również w strefie euro w wyniku cięć wydatków budżetowych w wielu krajach, co ma przyczynić się do rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w tym rejonie. Już w minionym kwartale tempo wzrostu niemieckiej gospodarki wyraźnie zwolniło do zaledwie 0,1 proc. z 1,3 proc. w pierwszych trzech miesiącach br.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA