fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Trzy miliardy słów Dickensa

Armia wolontariuszy dygitalizuje zapomniane dzienniki Karola Dickensa. W 2012 r. ich cyfrowe wydanie ma uświetnić 200. rocznicę urodzin pisarza
Malowniczy styl pisarski Charlesa Dickensa sprawił, że jego powieści są wciąż popularne i ekranizowane. Jedyna zapomniana część jego dorobku to tygodnik, który redagował przez 20 lat.
Pierwszy numer „Household Words" (później „All Year Round") ukazał się w 1850 r., pismo docierało do 300 tys. czytelników. Dostarczało wiadomości z życia Dickensa, fragmentów i zapowiedzi jego powieści, a także tekstów innych autorów – podróżników i dziennikarzy śledczych.
Tygodnik ukazał się 1101 razy, archiwalne wydania liczą 30 tys. stron, około 3 miliardów słów. Grupa pracowników Buckingham University postanowiła je zdygitalizować. Tygodniki już zeskanowano, ale komputery popełniają błędy, odczytując teksty. W całej Wielkiej Brytanii poszukiwani są więc redaktorzy, którzy zajmą się poprawianiem komputerowych omyłek. Na razie ochotników wystarczy na opracowanie 20 proc. tekstu.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA