fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Legenda transgenderowej kultury

Materiały Promocyjne
Baby Dee na pierwszym występie w Warszawie, w ramach programu muzycznego towarzyszącego wystawie „Damy z pieskiem i małpką", zagra solo z akompaniamentem harfy i fortepianu.
Wystawa poświęcona jest barokowi i nawiązaniom do niego w twórczości współczesnych artystów. Późny barok, często widziany z perspektywy klasycyzmu, jawił się jako sztuka zdegenerowana. Przejawem tego miały być między innymi występy kastratów, osób dzięki niekonwencjonalnym głosom niemieszczących się w podziale na to co żeńskie i męskie. Dziś artystką zacierającą granice między ustalonymi tożsamościami płciowymi i muzycznymi jest Baby Dee – wykonuje kameralistykę i pop, rozrywkę wzbogacając akompaniamentem harfy, instrumentu popularnego w XVIII wieku.
Legenda transgenderowej kultury niezależnej ma 58 lat, za sobą karierę kościelnego organisty i występy jako uliczny performer. Kiedy usłyszał o niej Antony Hegarty, postanowił namówić ją do wydania liryczno-groteskowej piosenki na płycie. Obecnie Baby Dee występuje i nagrywa z takimi artystami jak Antony & the Johnsons, Current 93, Marc Almond. W tym roku wyszedł jej piąty album „Regifted Light", gdzie charakterystyczny, pełen emocji głos, za który jest ceniona, schodzi na dalszy plan wobec bogactwa kompozycji, które artystka zaaranżowała na fortepian z towarzyszeniem niewielu innych instrumentów (tuba, wiolonczela, perkusjonalia).
Baby Dee, Królikarnia, Warszawa, ul. Puławska 113a, wstęp wolny, informacje: tel. 22 843 15 86, piątek (5.08), godz. 19
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA