fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Europejska Agencja Kosmiczna przyspiesza prace nad sondą

Kula ziemska widziana z kosmosu
NASA
Krzysztof Urbański
Europejska Agencja Kosmiczna przyśpiesza prace nad konstrukcją sondy, która zbada warunki panujące podczas szybkiego wchodzenia z kosmosu w atmosferę ziemską.
Wystrzelenie demonstratora sondy planowane jest już na 2013 rok. Ten pojazd w kształcie charakterystycznego klina zostanie umieszczony na wysokości powyżej 400 km. Stamtąd rozpocznie lot na Ziemię.
Zestaw czujników, w jaki będzie wyposażony, powinien naprowadzić inżynierów na nowe pomysły zabezpieczeń dla pojazdów, które wracają z przestrzeni kosmicznej na Ziemię. Dane te posłużą do konstrukcji statku kosmicznego nowej generacji. Także dla tych, które będą przeznaczone do lądowania na innych planetach, w pierwszej kolejności na Marsie.
— Celem misji IXV jest zapewnienie Europie rozwoju ważnych technologii i krok do bardziej ambitnych programów w przyszłości — powiedział Antonio Fabrizi, jeden z dyrektorów wyższego szczebla w ESA.
Fabrizi w Imieniu ESA podpisał kontrakt z firmą Thales Alenia Space z Turynu, na budowę demonstratora sondy podczas odbywającego się właśnie w Paryżu salonu lotniczego. Sonda Intermediate Experimental Vehicle (IXV) wielkości samochodu osobowego w kształcie klina będzie służyła kontynuacjom badań rozpoczętych w roku 1998 — wystrzelono wtedy podobną sondę o nazwie ARD.
Ale podczas gdy ARD miał kształt regularnego stożka, IXV jest inny, posiada klapy i stery do kontroli trajektorii lotu. Płyty ceramiczne mają zapobiec spalaniu w atmosferze.
Sonada wystrzelona zostanie z bazy kosmicznej w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej. Rakieta Vega wprowadzi IXV na wysokość suborbitalną. Sonda wyląduje na spadochronie w Pacyfiku. Cała misja powinna trwać około godziny.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA