fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Toyota tnie prognozy

Bloomberg
Katastrofalne trzęsienie ziemi i tsunami dało się mocno we znaki największemu japońskiemu producentowi samochodów
Toyota musiała zrewidować swoje prognozy na ten rok obrachunkowy, który zakończy się 31 marca 2012 r. Według najnowszych wyliczeń zysk netto może spaść aż o 31 proc. do poziomu  280 mld jenów (3,5 mld dol.).  Zeszły rok obrachunkowy zakończony 31 marca 2011 r. Toyota zamknęła z zyskiem na poziomie 408 mld jenów.
Analitycy nie spodziewali się tak słabych przewidywań firmy. Ankietowani w ciągu ostatniego miesiąca przez agencję Bloomberga ekonomiści prognozowali średnio 422 mld jenów zysku netto motolidera w tym roku obrachunkowym.
Za tak znaczny spadek przychodów odpowiedzialne jest katastrofalne trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Japonię w marcu. Kataklizm zmusił Toyotę do wstrzymania produkcji w niektórych fabrykach. Stanęły także linie produkcyjne podzespołów do samochodów co dodatkowo przyczyniło się do zastojów produkcyjnych. W efekcie znacznie spadła sprzedaż i nie ma już takiej możliwości, aby firma nadgoniła zaległości.
Według przedstawicieli Toyoty przychód ze sprzedaży w tym roku może spaść do 18,6 bln jenów z 19 bln jenów jakie firma wypracowała w zeszłym roku.
Producent spodziewa się, że fabryki Toyoty uda się przywrócić do stanu działania sprzed katastrofy dopiero w listopadzie lub grudniu.
Źródło: Bloomberg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA