fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Mladić pierwszy raz przed trybunałem

Ratko Mladić
AFP
Haga. Były dowódca bośniackich Serbów oskarżony m.in. o masakrę w Srebrenicy nie przyznał się do winy.
Zarzuty uznał za ohydne. Ratko Mladić przybył na piątkową rozprawę prosto z celi trybunału w Hadze, w której przebywa od wtorku. W szarym garniturze, pod krawatem, w szarej czapce na głowie, którą potem zdjął. Zasalutował nawet w stronę sędziego.– Broniłem swego narodu i swego kraju. Teraz bronię siebie – powiedział. Media przypomniały, że Mladić jako generał nie przegrał żadnej bitwy.
Trybunał w Hadze stawia mu 11 zarzutów, w tym ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i eksterminacji. W piątek Mladić uznał wszystkie oskarżenia za potworne i ohydne. Odmówił przyznania się do winy.
Stwierdził, że potrzebuje ponad miesiąca na zapoznanie się z aktem oskarżenia. – Jestem poważnie chory i potrzebuję czasu na zrozumienie tego, co zostało przeczytane. Proszę o cierpliwość – mówił. Sędzia Alphons Orie wyznaczył kolejną rozprawę na 4 lipca.
Mladić twierdził, że źle słyszy. Dlatego kilkakrotnie prosił sędziego o powtórzenie, co mówił. Odpowiedział jednak na wszystkie pytania dotyczące danych osobowych. Dodał też, że nie czytał dokumentów o przysługujących mu prawach, które otrzymał wcześniej. Poprosił, by nikt nie pomagał mu w chodzeniu. – Jak będę potrzebował pomocy, to poproszę – powiedział.
Przed salą rozpraw czekały rodziny Muzułmanów zamordowanych w 1995 roku w Srebrenicy. – Nie okazał skruchy. Zakpił z sądu. Trzy dni zajęło mu zamordowanie tysięcy naszych ukochanych. A teraz potrzebuje miesiąca na przeczytanie aktu oskarżenia? – mówiła Ramiza Gurdić. Wojska Mladicia zabiły jej męża i dwóch synów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA