fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Prezes JSW specjalnie dla „Rz“ o planach spółki przed debiutem

Jarosław Zagórowski
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
JSW, największy w Unii Europejskiej producent węgla koksowego, chce wykorzystać koniunkturę – debiut 6 lipca. Skarb Państwa sprzeda 33,1 proc. akcji górniczej spółki. Według Bloomberga 28 czerwca poznamy cenę akcji; publikacja prospektu nastąpi w pierwszej połowie czerwca
Zdaniem prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosława Zagórowskiego teraz jest najlepszy czas na debiut grupy z Jastrzębia. Powodem są m.in. wysokie ceny węgla koksowego, bazy do produkcji stali. JSW jest liderem w produkcji tego paliwa w UE. Tyle że świetne plany mogą pokrzyżować związkowcy wciąż skonfliktowani z zarządem. Jednak Zagórowski w rozmowie z „Rz" przyznaje, że liczy w tej sprawie na kompromis.

Popyt nadal rośnie

Z organizowanej przez Steel Business Briefing konferencji płyną wnioski, że rynek węgla koksowego nadal pozostanie deficytowy (przyczyniły się do tego m.in. powodzie w Australii). Podczas gdy przyjmuje się wzrost prawdopodobieństwa odkryć złóż rudy żelaza, to dostawy węgla koksowego prawdopodobnie będą rosły wolniej niż popyt. Węgiel koksowy będzie więc mieć jeszcze większy wpływ na ceny stali niż ruda żelaza. W dłuższej perspektywie swoją rolę odegra ograniczenie podaży.
Dlatego analitycy widzą tu szanse JSW, która deklaruje, że zamierza utrzymać produkcję roczną na poziomie 13 mln ton (większość stanowi właśnie węgiel koksowy). Stawia na miliardowe inwestycje zarówno w złoża, jak i maszyny. Np. wczoraj Kopex, giełdowy producent maszyn górniczych, poinformował o kontrakcie z JSW za 122 mln zł. Chodzi o dostawę sprzętu dla kopalni Borynia-Zofiówka. Kilkanaście dni wcześniej obie firmy podpisały kontrakt za ponad 50 mln zł na dostawy maszyn dla kopalni Pniówek.

Akwizycje? Czemu nie

Jednak spółka nie zamierza, przynajmniej na razie, przejmować zagranicznych złóż, choć zdaniem Zagórowskiego koszt wydobycia jednej tony węgla koksowego w Mongolii na poziomie 18 dol.  przy cenie tego paliwa na świecie wynoszącej ponad 300 dol. robi wrażenie. Spółka wyklucza na razie przejęcie lubelskiej Bogdanki, choć współpraca tych dwóch firm wydawała się realna pod koniec 2010 r., gdy NWR ogłosił wezwanie na Bogdankę. Przygląda się za to planom Hindusów, którzy interesują się złożem w Orzeszu. A co z możliwością przejęcia kopalni Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej? – To interesujące. Były pierwsze rozmowy o wspólnym przedsięwzięciu z Kompanią, ale na razie na tym poprzestaliśmy – mówi „Rz" Zagórowski.

Związki a wycena

– W JSW największym czynnikiem ryzyka jest konflikt ze związkowcami. Dlatego trzeba się liczyć z wyższym dyskontem wyceny w stosunku do innych porównywalnych spółek notowanych na GPW – mówi „Rz" Jan Rekowski, dyrektor Departamentu IPO i Klientów Korporacyjnych w DM BZ WBK. Zdaniem Zagórowskiego jest jednak pole do kompromisu. Czy się to uda? Okaże się 3 czerwca – wtedy odbędą się kolejne negocjacje ze związkowcami domagającymi się porozumień w sprawie zachowania kontroli w spółce przez Skarb Państwa (została już zapisana w statucie), podziału akcji (mają je dostać także nieuprawnieni do tego ustawowo) i podwyżek płac o 10 proc. Jeśli nie – grożą strajkiem.
Z informacji Bloomberga wynika, że 28 czerwca poznamy cenę akcji JSW, a Skarb Państwa sprzeda 33,1 proc. udziałów w spółce. Ministerstwo Skarbu nie komentuje jednak tych informacji. Jak podawała „Rz", będzie split 1:10, ponieważ najwyższe wyceny analityków, jak ustaliliśmy, sięgają ponad 20 mld zł. Wyceny „Rz" mówiły o maksymalnie 15 mld zł, co dawałoby ok. 1500 zł za walor.
– Skala transakcji jest tak duża, że pytaniem jest tylko, jaka będzie ostatecznie cena. Zwłaszcza że to unikalne aktywo w sektorze o rekordowej rentowności. Nie niepokoiłbym się więc, że fundusze bać się będą problemów ze związkami i dużej liczby walorów dla pracowników (obejmą w sumie ok. 17 proc. akcji – red.) – mówi analityk zbliżony do transakcji.
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA