fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Mołdawia między Wschodem i Zachodem

Geograficzne położenie 3-milionowego kraju przyciąga inwestorów. Głównie z Unii Europejskiej
Kraje Wspólnoty zainwestowały w Mołdawii około miliarda dolarów. Unijne inwestycje na tamtejszym rynku stanowią 53 proc. ogółu (na państwa byłego ZSRR przypada 12 proc.).
– Inwestorom zagranicznym sprzyja nie tylko geograficzne położenie Kiszyniowa, który utrzymuje stosunki handlowe zarówno z Unią Europejską, jak i Wspólnotą Niepodległych Państw. Sprzyjający jest także mołdawski system fiskalny i utworzenie specjalnych stref gospodarczych – mówił podczas debaty „W co i dlaczego inwestować w Mołdawii" Jean-Francois Myard, szef Mobias Banca z francuskiej grupy Societe Generale.
Sergiu Cioclea z francuskiego BNP Paribas wymienił najbardziej atrakcyjne sektory, w które warto inwestować: rolnictwo, banki i usługi transportowe. Władze w Kiszyniowie dodają do tej listy: przemysł tekstylny, sektor medyczny i infrastrukturę.
Szef mołdawskiego Banku Narodowego Dorin Drągutanu przekonywał, że eksport z jego kraju rośnie szybciej niż import, rośnie także popyt wewnętrzny.
Mołdawska gospodarka dość szybko odzyskała formę po kryzysie. W 2009 r. tamtejszy PKB spadł o 6,9 proc., a w 2010 r. wzrósł już o 6,4 proc. Według prognoz mołdawskiego Banku Narodowego tegoroczny wskaźnik inflacji sięgnie 7,9 proc.
– Zadaniem jest walka z korupcją i biurokracją. Sytuacja polityczna powinna być stabilna. Należy rozwiązać problem z separatystycznym Naddniestrzem i powstrzymać mołdawską imigrację zarobkową – apelowali uczestnicy Forum Unia Europejska – Mołdawia, które odbywa się w Kiszyniowie.
Prezes stowarzyszenia włoskich przedsiębiorców w Mołdawii Stefano Mercuri radził, by kraj rezygnował z monopoli i wspierał mniejsze firmy. Pytany, czy Fiat zainwestuje na mołdawskim rynku, odparł jednak: – Wątpię. Ten rynek jest zbyt mały.
Władze w Mołdawii szykują się do rozmów z UE w sprawie podpisania umowy o utworzeniu strefy wolnego handlu. Bruksela przedłużyła też do 2015 roku preferencje dla Kiszyniowa dotyczące  eksportu, m.in. wina i zboża.
Oficjalna strona Forum www.forum-ekonomiczne.pl
—Tatiana Serwetnyk z Kiszyniowa
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA