fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Odbyło się drugie czytanie projektu zmian w OFE

Minister finansów Jacek Rostowski, jedna z głównych postaci rządowych zmian w OFE
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Dziś kluczowe głosowanie w sprawie zmian w systemie emerytalnym
Wczoraj odbyło się w Sejmie drugie czytanie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. Zakłada on głównie obniżenie składek, które trafiają do funduszy emerytalnych.
Janusz Cichoń z PO ocenił, że kluczową kwestią w projekcie jest „bezpieczeństwo obecnych i przyszłych emerytów i bezpieczeństwo państwa".
Beata Szydło z PiS mówiła z kolei, że jej klub nie godzi się, by łatać dziurę budżetową pieniędzmi emerytów i wmawiać Polakom, że jest to dla ich dobre. Natomiast Anna Bańkowska z SLD wyraziła żal, że rząd nie przedstawił pakietu reformy finansów publicznych.
Projektu bronili Michał Boni, szef doradców strategicznych premiera, oraz Jacek Rostowski, minister finansów. – Istotą projektu jest ochrona finansów publicznych oraz zapewnienie, by przyszłe emerytury były wyższe – powiedział Boni.
Szef resortu finansów przekonywał zaś, że pieniądze uzyskane dzięki proponowanej przez rząd zmianie w systemie emerytalnym „w pierwszym etapie będą przekazywane wyłącznie na obniżenie deficytu i zmniejszenie relacji długu publicznego do PKB". W długim okresie zmiana ta ma pozwolić zwiększyć wydatki na rozwój. – Celem rządu jest niższy deficyt budżetowy w 2012 niż w 2011 r. – powiedział dziennikarzom Rostowski. Według ustawy budżetowej miało to być 40,2 mld zł.
Posłowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek i dlatego projekt został ponownie skierowany do Sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Ta zaś zgodziła się na przyjęcie poprawek PO, ale już nie opozycji. Przegłosowane zmiany przewidują np., że zakaz akwizycji na rzecz OFE zacznie obowiązywać od 2012 r., a nie od maja 2011 r., jak proponował rząd. Dziś tzw. wnioski mniejszości oraz całość ustawy będą głosowane przez Sejm.
We wtorek posłowie SLD wyrazili zaniepokojenie, czy ZUS zdąży na czas utworzyć nowe subkonta emerytalne. Na nie mają trafiać pieniądze, które nie zostaną przekazane funduszom emerytalnym. – ZUS jest koncepcyjnie przygotowany do utworzenia i prowadzenia nowych subkont – zapewnił prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Według niego wyodrębnienie kont i przygotowanie tzw. informacji masowych dla klientów nastąpi do końca roku.
Z kolei Peter Jarrett z OECD na konferencji BRE-CASE przekonywał, że częściowe odejście od reformy emerytalnej będzie dla Polski kosztowne, także jeśli chodzi o rozłożenie ryzyka i rozwój rynku kapitałowego (łącznie z niższymi przychodami z prywatyzacji). Wskazał, że podważy  to też zaufanie społeczeństwa do systemu. Jego zdaniem nie można obciążać OFE za słabe wyniki inwestowania, bo nie różnią się one od osiąganych przez podobne instytucje za granicą.
Budżet w Sejmie jeszcze przed wakacjami
PKB w 2011 i 2012 roku wzrośnie o około 4 proc. – powiedział w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Dodał, że w tym roku MF prawdopodobnie wcześniej przedstawi projekt ustawy budżetowej. – To dlatego, że nie chcemy wikłać dyskusji nad budżetem w kampanię wyborczą. Poza tym wcześniejsze przyjęcie budżetu pozwoli nam skupić się na zadaniach związanych z naszą prezydencją w UE – dodał Kotecki. Jego zdaniem inflacja średnioroczna w 2011 roku wyniesie 3,5 proc. wobec 2,3 proc. zapisanych w ustawie budżetowej.
—czu
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA