fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Kulturalna ofensywa znakiem naszej prezydencji

1300 wydarzeń kulturalnych odbędzie się w kraju i za granicą podczas polskiego przewodnictwa w Radzie UE od 1 lipca do 31 grudnia
– Ten program to największa promocja Polski za granicą – powiedziała wiceminister kultury Monika Smoleń.
Inauguracja odbędzie się w Warszawie. Paweł Mykietyn napisał kompozycję, która została wykonana w Filharmonii Narodowej. Na placu Defilad zaplanowano koncert światowych gwiazd, które zreinterpretują polskie utwory. Za show odpowiadają Krzysztof Materna i Kuba Wojewódzki.
Twarzami światowego programu są Czesław Miłosz, Karol Szymanowski i Stanisław Lem. Ich dzieła staną się kanwą wydarzeń i koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach Europy. W mediach elektronicznych zostaną zaprezentowane filmy o polskim rocku, himalaizmie – to oryginalny klucz do opowieści o naszej kulturze.
Najważniejszym punktem programu krajowego jest wrześniowy Europejski Kongres Kultury. Odbędą się: dyskusja nad nową książką Zygmunta Baumana, premiera spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej, koncerty z udziałem Krzysztofa Pendereckiego i Jonny'ego Greenwooda (Radiohead) oraz Aphex Twin. Instalację stworzy Brian Eno.
Za granicą pokażemy m.in. ekspozycję „Polska-Niemcy. 1000 lat" w berlińskim Martin-Gropius-Bau, „Złote czasy Rzeczpospolitej" w madryckim Pałacu Królewskim, dorobek Wilhelma Sasnala w londyńskiej galerii Whitechapel. W Paryżu odbędzie się prapremiera opery Elżbiety Sikory o Marii Curie-Skłodowskiej.
Program przygotowały Narodowy Instytut Audiowizualny (kraj) i Instytut Adama Mickiewicza (zagranica).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA