fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Posłowie pracują nad ustawami dotyczącymi energetyki

Bloomberg
Sejm do wakacyjnej przerwy będzie miał sporo pracy nad ustawami o przełomowym znaczeniu dla energetyki
Posłowie mają tylko dwa miesiące na przyjęcie jednej z najważniejszych ustaw dotyczących polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Ma ona pomóc polskim firmom skorzystać z darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Równocześnie trwają prace   nad prawną stroną programu atomowego, który powinien być gotowy przed końcem czerwca.
– Zdajemy sobie sprawę z napiętego harmonogramu, więc przyspieszymy pracę – zapewnia poseł Andrzej Czerwiński, który przewodniczy podkomisji energetyki w ramach Sejmowej Komisji Gospodarki.
Priorytetem jest nowelizacja ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Dokument ten pozwoli włączyć do systemu handlu nowo budowane instalacje w polskich elektrowniach. Gdyby nowe bloki pozostały poza systemem, nie otrzymają darmowych uprawnień. Skutek będzie taki, że nie będzie opłacała się ich budowa.
Nakłady na nabycie uprawnień elektrownie wliczą do ceny energii, bo to czynnik podwyższający koszty. A zatem im więcej dostaną darmowych uprawnień, tym mniejsza podwyżka ceny prądu.
Aby rząd mógł ustalić do czerwca listę nowych instalacji objętych systemem handlu uprawnieniami, musi mieć znowelizowaną ustawę, i to najpóźniej w kwietniu.
2020 rok to planowany termin ukończenia  elektrowni jądrowej w Polsce
Więcej zaangażowania posłów będzie wymagał program atomowy. Rząd w lutym przesłał do Sejmu dwa główne dokumenty: projekt ustawy o inwestycjach w energetyce jądrowej oraz prawo atomowe.
Jak niedawno przekonywał dziennikarzy wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik, ustawa nie zawiera przywilejów dla jakiegokolwiek z inwestorów i ma zapewniać bezpieczeństwo realizacji projektów atomowych. Z dokumentu wynika też, że firmy zainteresowane budową elektrowni nie mogą liczyć na pomoc publiczną.
Ustawa opisuje wszystkie wymagania, którym będą musieli sprostać inwestorzy, by nie byli zaskakiwani dodatkowymi. Zawiera też nowe rozwiązanie, jakim jest uzyskanie pozwolenia na prace przygotowawcze jeszcze przed właściwym pozwoleniem na budowę.
W projekcie nowelizacji prawa atomowego są natomiast określone zasady funkcjonowania przemysłu jądrowego, a także zakres pracy Państwowej Agencji Atomistyki, która sprawuje dozór nad elektrowniami.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA