fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Magazyn o historii Mówią Wieki o kobietach - recenzja

Magazyn historyczny „Mówią wieki” Marzec 2011 Dom Wydawniczy „Bellona”
Archiwum
„Pewnie wszyscy dobrze pamiętamy, jaki szał radości opętał Polskę po sukcesach Justyny Kowalczyk
Otóż pierwszy raz taka sportowa euforia opanowała nasz kraj latem 1928 roku, gdy dowiedziano się o »złotym rzucie« Konopackiej" – przypomina Robert Gawkowski w najnowszym numerze magazynu „Mówią wieki", który w całości został poświęcony dziejom Polek.
Najciekawszy jest bodaj tekst o pionierkach kobiecego sportu: Halinie Konopackiej, która pierwsza w historii Polski zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem, czy Jadwidze Jędrzejowskiej, która w 20-leciu międzywojennym należała do światowej czołówki tenisistek. „Pierwsze sports-ladies nie miały łatwego życia. Traktowano je jak kobiety z brodą w objazdowym cyrku" – pisze Gawkowski. Dodaje: „Wśród nielicznych społecznie aprobowanych dyscyplin sportowych dla kobiet były ćwiczenia gimnastyczne, tenis i krykiet". Ale nie rzucanie dyskiem. Sama Konopacka nie przypominała zresztą dzisiejszych dyskobolek. Była wysoka i szczupła, ujmowała też inteligencją. W 20-leciu międzywojennym rozgłos zdobyło powiedzenie: „Konopacka dyskiem, Jan Kiepura pyskiem" – informujące o tym, kto najlepiej reklamuje Polskę w świecie.
W magazynie jest więcej opowieści o paniach, które odcisnęły swe piętno w historii Polski od średniowiecza po 20-lecie międzywojenne. Wiele miejsca poświęcono ich walce o prawo do pracy. Na początku XX wieku, zwłaszcza w czasie kryzysów gospodarczych, mężczyźni poważnie się obawiali, że kobiety zajmą ich miejsca. „Zbrodnią jest ich zarobkowanie w chwili obecnej, gdy tyle rąk sięga po pracę na próżno, tyle ust łaknie chleba, tyle mieszkań nieopłaconych, a widmo nędzy coraz częściej zagląda nawet tam, gdzie dotąd wystarczało na skromne potrzeby" – pisano na łamach prasy.
„Następczyniom było już łatwiej – nie musiały walczyć z konserwatyzmem społecznym i nieufnością wobec wyemancypowanych kobiet" – zauważa autor magazynu „Mówią wieki".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA