fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Igrzyska 2012 w Tate Modern

"The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living", 1991 Damien Hirst
The Tate Gallery
„Nagość na płycie rzeźbiarza” jest najdroższym zlicytowanym dziełem na świecie i właśnie otrzymał specjalną salę w londyńskiej Tate Modern. Dotąd ten obraz Pablo Picassa bardzo rzadko pokazywano publicznie
W 1932 r. Picasso w zaledwie jeden dzień namalował portret swej kochanki Marie-Therese Walter. Mieszkał wówczas w Normandii i tworzył cykl poświęcony swoim muzom. Portret Walter należy do najlepszych międzywojennych prac hiszpańskiego mistrza. W maju zeszłego roku anonimowy nabywca zapłacił za obraz 106 mln dolarów podczas aukcji w Christie's.
Poprzedni właściciele obrazu - Frances i Sidney Brody z Los Angeles  – prezentowali je tylko raz w 1961 r., by uczcić urodziny Picassa. Nowy właściciel zgodził się je wypożyczyć galerii na co najmniej dwa lata. Na co dzień zatłoczona Tate Modern, teraz będzie przyciągać jeszcze większe tłumy. „Nagość na płycie rzeźbiarza" najpewniej stanie się frekwencyjnym hitem.
Londyńska galeria szykuje się już na tłumy zwiedzających w przyszłym roku. Brytyjska stolica jest organizatorem letnich igrzysk olimpijskich 2012, a Tate Modern i Tate Britain będą kusić kibiców przebojową ofertą wystawową. Przygotują ekspozycje gigantów XIX i XX-wiecznego malarstwa, a także supergwiazd sztuki współczesnej. Tate Britain tworzy specjalny zbiór dzieł Picassa, prezentujący jego związki z Wielką Brytanią.
Igrzyska rozpoczną się 27 lipca, a już miesiąc wcześniej w Tate Modern ruszy wystawa „Edward Munch: Oko współczesne". Będzie oryginalnym i - jak zapewniają kuratorzy - radykalnym spojrzeniem na prace norweskiego artysty, a w szczególności na jego obsesję związaną z rozwojem fotografii i filmu. Ekspozycja powstaje we współpracy z muzeami w Oslo i Paryżu.
Od wiosny do jesieni otwarta będzie pierwsza duża prezentacja dorobku kontrowersyjnego artysty Damiena Hirsta. Tate Modern pokaże jego najgłośniejsze prace, w tym rekina zanurzonego w formaldehydzie 20 lat temu. Sponsorem wystawy jest Rada Muzeów Kataru.
Dużym zainteresowaniem cieszy się również Cy Twomby. Amerykański malarz zasłynął wielkoformatowymi płótnami, na których łagodne szarości łączą się z elementami kaligrafii i graffiti. W ogromnej Hali Turbin, odwiedzanej przez blisko pięć milionów widzów rocznie, co roku prezentuje się jeden zaproszony artysta. Ostatnio byli to m.in. Chińczyk Ai Wei Wei i Mirosław Bałka. Projekt na 2012 rok przygotuje Tino Sehgal, twórca o brytyjsko-niemieckich korzeniach, którego projekty to „konstruowane sytuacje" - zdarzenia, które nie są dokumentowane. W zeszłym roku w nowojorskim Guggenheim Museum Sehgal ogołocił z dzieł słynną spiralną klatkę schodową. Zwiedzający wspinali się do góry, prowadząc rozmowy o postępie kolejno z dzieckiem, studentem, dorosłym i starcem.
Tate Modern przechodzi rozbudowę - dyrektor galerii Sir Nicholas Serota zapewnił, że uda się pozyskać potrzebne 215 milionów funtów i otworzyć nowy budynek przed rozpoczęciem igrzysk.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA