fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Pikieta w Poznaniu przeciwko zwolnieniom w Poczcie Polskiej

Około 300 związkowców z Poczty Polskiej protestowało w środę przed urzędem wojewódzkim w Poznaniu przeciwko planowanym zwolnieniom grupowym i likwidacji części urzędów pocztowych
Pikietujący przekazali wicewojewodzie pismo adresowane do premiera Donalda Tuska
Związkowcy z Wielkopolski i województwa lubuskiego przeszli w środę sprzed budynku oddziału rejonowego poczty przed urząd wojewódzki. Mieli gwizdki i syreny.
Przed budynkiem urzędu odczytano pismo do premiera Donalda Tuska, które następnie odebrał wicewojewoda Przemysław Pacia.
- Zarząd poprzez decyzje o likwidacji urzędów pocztowych oraz zwalniania tysięcy pracowników eksploatacji prowadzi nasze przedsiębiorstwo na skraj niewydolności funkcjonowania oraz w bardzo znaczący sposób oddala Pocztę Polską S.A. od społeczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - napisali związkowcy.
Pod dokumentem podpisali się przedstawiciele związków zawodowych pracowników Poczty Polskiej.
Jak napisano, oddawanie sieci placówek pocztowych w ręce podmiotów zewnętrznych jest "budowaniem siły konkurencji i ewidentnym osłabianiem pozycji Poczty Polskiej S.A.".
- Zarząd w bardzo bezwzględny, w wielu przypadkach pogardliwy, a przez to niezrozumiały sposób pozbywa się tysięcy pracowników niejednokrotnie posiadających olbrzymie doświadczenie, umiejętności i wiedzę, zastępując ich osobami pozbawionymi tych cech - napisano w piśmie.
Związkowcy podkreślili, że ich stanowisko poparło swoimi podpisami pod petycją ponad 50 tys. osób.
- Obiecuję, że za chwilę prześlę to pismo premierowi. Myślę, że może czas jest jeszcze, by się zastanowić, zaś zarząd Poczty Polskiej spróbuje podjąć inne działania, niekoniecznie aż tak drastyczne - powiedział związkowcom wicewojewoda Pacia.
Jak powiedział PAP Henryk Woldański ze Związku Zawodowego Pracowników Poczty, celem manifestacji była obrona miejsc pracy i obrona dostępności do usług pocztowych.
- Bronimy zasady: urząd pocztowy w każdej gminie. Obowiązkiem państwa polskiego jest zabezpieczenie dostępności do usług o charakterze powszechnym, gwarantuje to nam wszystkim prawo. Nie możemy pozwolić na to, by mieszkańcy małych gmin i miasteczek byli pozbawieni dostępu do usług pocztowych - stwierdził.
Zarząd Poczty Polskiej chce zastąpić ok. 3 tys. placówek pocztowych agencjami; spółka zakłada, że w miejsce jednego likwidowanego urzędu powinny powstać 2-3 agencje, a w najbliższych kilku latach zatrudnienie spadnie o ok. 8 tys. osób.
W Poznaniu zaplanowanych jest 19 przekształceń. Najmniejsze placówki pocztowe zostaną zastąpione agencjami, dodatkowo uruchomione będą trzy nowe agencje. W Wielkopolsce w agencje przekształconych ma być blisko 120 urzędów pocztowych i filii. Według szacunków związkowców, zwolnionych zostanie ok. 500 osób.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA