fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pogłębia się rozwarstwienie finansowe Polaków

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Publiczna debata na temat stanu finansów państwa wpływa niekorzystnie na nastroje konsumenckie - wynika z badania koniunktury gospodarstw domowych, prowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH
- Ten pesymizm jest nadmierny i wynika z subiektywnej oceny. Twarde dane z gospodarki pokazują, że mamy wyraźne ożywienie. Ale w ocenie subiektywnej one giną, zwycięża debata publiczna - uważa prof. Elżbieta Adamowicz, szefowa Instytutu.
Ale jak wynika z analizy sytuacji na rynku consumer finanse (finansów osobistych) prowadzonej przez IRG i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce następuje spore rozwarstwienie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. - Ci którzy nie mieli w zeszłym roku problemów finansowych są w coraz lepszej sytuacji, ale część popada w kolejne problemy - tłumaczy Andrzej Roter, dyrektor generalny KPF.
Z badania wynika, że wyraźnie zwiększa się procent rodzin, które nie mają problemów z bieżąca spłatą zobowiązań, ale też nieco rośnie liczba tych, gdzie problemy narastają. Ok. 57 proc. gospodarstw domowych obsługuje swoje zobowiązania bezproblemowo (poprawa o ok. 6 pp.), a prawie 32 proc. deklaruje jedynie niewielkie problemy z obsługą zobowiązań (spadek o ok. 6 pp.). Pozostali przyznają się do nieregularnego spłacania zobowiązań. Prawie 12 proc rodzin przyznało, że wpada w długi i jest to wzrost o prawie 2 pkt proc w stosunku do ocen sprzed trzech miesięcy. Nieco mniej, bo ok 8 proc. respondentów przyznaje, że przejada oszczędności. Ale też co trzecia rodzina "nieco oszczędza", a 3,5 proc "dużo oszczędza". Pozostali określają swoją kondycję materialną jako "ledwie mi wystarcza na życie".
W I kwartale tego roku wartość Barometru KPF-IRG spadła drugi raz z rzędu do 69,7 z 70,1 punktu. - Spadek ten jest jednak nie wielki, trudno jednoznacznie jeszcze stwierdzić czy to jest sygnał fazy spadkowej czy jego stabilizacji. - zauważa Sławomir Dudek z IRG SGH. jego zdaniem z powodu trudności w otrzymywaniu kredytów oraz z powodu zaostrzenia polityki kredytowej banków gospodarstwa domowe coraz większa uwagę przywiązują do większych zakupów z własnych środków.
Konsumenci nieco więcej niż kilka kwartałów temu obawiają się wzrostu bezrobocia. - Ale też nie zauważamy wyraźnej chęci rezygnacji z zakupu domu czy mieszkania lub remontów. Tu sytuacja jest stabilna - dodaje Sławomir Dudek.
Analitycy zwracają uwagę, że niewiele poprawiły się przewidywania dotyczące dobrej pozycji finansowej rodziny. Za to poprawę zanotowano w zakresie przewidywanej zdolności do oszczędzania. Coraz więcej rodzin uważa też, że ich sytuacja finansowa będzie się poprawiała, albo przynajmniej będzie stabilna, bo ponad 43 proc ( wzrost kwartalny o 12 pkt proc) przewiduje, że nie będzie miała żadnych problemów ze spłatą zobowiązań finansowych.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA