fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Gdzie znaleźć niemieckie przepisy

Gabriela Setla
Żeby dotrzeć do kompletnych i prawidłowo ujednoliconych niemieckich aktów prawnych, trzeba wejść na stronę firmowaną przez tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości
To kolejny odcinek naszego cyklu - w ostatnią sobotę przedstawialiśmy francuski serwis www. Dziś - prawo niemieckie.
Niezwykle popularny jest u naszych zachodnich sąsiadów serwis prawny www.bundesrecht.juris.de prowadzony przez niemieckie Ministerstwo Sprawiedliwości (Bundesministerium des Justiz). Do korzystania ze strony i zawartych tam informacji niezbędna jest znajomość języka niemieckiego, ponieważ nie ma tam żadnych tłumaczeń (twórcy zamierzają jednak udostępnić wersję anglojęzyczną). Serwis jest efektem projektu przedsięwziętego wspólnie przez rząd niemiecki i portal prawniczy www.juris.de, którego celem ma być bezpłatne udostępnienie wszystkim zainteresowanym treści prawa niemieckiego. Sam portal www.juris.de również godny jest uwagi, ponieważ można tam znaleźć wiele aktualnych informacji prawnych o najnowszych nowelizacjach, ważnych orzeczeniach czy interesujących publikacjach.
Najważniejsza zakładka na prezentowanej stronie (Gesetze/Verordnungen) zawiera niemieckie akty prawne (uporządkowane alfabetycznie, dostępne zarówno w formacie aktywnym html, jak i w zbliżonym dodruku pdf). Teksty tych aktów są bardzo wiarygodne, gdyż ich wersje ujednolicone tworzone są na bieżąco przez służby ministerstwa (a więc oficjalnie, a nie przez podmiot prywatny, jak to ma miejsce w przypadku komercyjnych baz prawniczych). Mimo to jedynymi oficjalnymi publikatorami pozostają teksty papierowe (Bundesgesetzblatt). Wśród aktów prawnych można znaleźć zarówno te "pomnikowe" - główne kodeksy - jak i ustawodawstwo potrzebne w codziennych kontaktach z biznesowymi partnerami niemieckimi. Oprócz wskazanej zakładki strona zawiera też możliwość szukania tekstów przez ich tytuł oraz pełnotekstowe przeszukiwanie treści aktów prawnych. Wreszcie zakładka Aktualitätendienst zawiera najnowsze zmiany w prawie, co pozwala śledzić je na bieżąco.
Prezentowana strona internetowa jest użyteczna zarówno dla tych, którzy chcą z niej korzystać w celach naukowych, jak i dla osób dochodzących rozmaitych codziennych roszczeń (np. konsumentów, którzy kupili w Niemczech wadliwe towary) czy przedsiębiorców utrzymujących stosunki gospodarcze z partnerami niemieckimi.
* Publikacja powstała przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA