fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Andrzej Rzepliński prezesem Trybunału Konstytucyjnego

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Prezydent Komorowski na prezesa Trybunału Konstytucyjnego powołał prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Drugim kandydatem była prof. Ewa Łętowska
Ponieważ kadencja sędziego TK trwa dziewięć lat, wszystko wskazuje na to, że przez następne sześć lat będzie on pełnił funkcję prezesa. Z kolei nowym wiceprezesem TK będzie Stanisław Biernat (jego kontrkandydatem był Mirosław Granat).
Stanowiska sędziów TK objęli z kolei wybrani przed kilkoma dniami przez Sejm: adw. Stanisław Rymar, prof. Piotr Tuleja i prof. Marek Zubik. W czwartek upłynęła kadencja czterech sędziów TK (w tym dotychczasowego prezesa i wiceprezesa), w TK zostało więc jeszcze jedno nieobsadzone stanowisko, ale procedura wyborcza już ruszyła.
Andrzej Rzepliński (ur. w 1949 r. w Ciechanowie) w 1971 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, przechodząc kolejne szczeble kariery naukowej aż do stopnia profesora. Jest z tą uczelnią związany, specjalizuje się w kryminologii i tematyce praw człowieka.
– Cenię prof. Rzeplińskiego za zasługi dla kryminologii, ale [b]jestem też pod wrażeniem jego działalności w Fundacji Helsińskiej, głoszenia śmiałych, nie zawsze popularnych poglądów[/b] – powiedział „Rz” prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.
Prof. Rzepliński jest autorem licznych publikacji naukowych. Doradzał też rządowym instytucjom: był członkiem Komisji Reformy Prawa Karnego przy MS , w l. 1998 – 2000 jako doradca prawny ministra-koordynatora ds. służb specjalnych przygotowywał projekt ustawy o IPN. Brał udział w pracach licznych komisji parlamentarnych. W 1998 r. kandydował na szefa GIODO (zabrakło mu dwóch głosów), a w 2005 r. na rzecznika praw obywatelskich.
Lubi czytać książki historyczne i jazdę na rowerze. Znany jest z nietuzinkowego zachowania: do niedawna nie nosił komórki, ale jego dzienna trasa była tak regularna, że można było go szukać albo w FH, albo na uniwersytecie, a późnym wieczorem w domu.
Żona nowego prezesa Irena Rzeplińska też jest profesorem prawa (wicedyrektor Instytutu Nauk Prawnych PAN), a dwie córki absolwentkami etnografii i archeologii.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA