fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Szybsza ścieżka ściągania zagranicznych alimentów

www.sxc.hu
Od połowy czerwca przyszłego roku zapadające w Unii wyroki alimentacyjne będą egzekwowane bez procedury stwierdzania ich wykonalności
Wczoraj rząd przyjął projekt odpowiedniej noweli [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C35ABA876D3E48CED56ADA7738BE6007?id=295707]ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów[/link].
Zmiany wymusza rozporządzenie Rady (WE) nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które będzie miało bezpośrednie zastosowanie w Polsce. Ministerstwo Sprawiedliwości i Komisja Kodyfikacyjna uznały jednak, że bez uzupełnienia k.p.c. stosowanie uproszczonych zasad byłoby utrudnione.
[srodtytul]Stempel zamiast procesu[/srodtytul]
Obecnie, aby polski komornik zaczął egzekwować zagraniczny wyrok alimentacyjny, polski sąd musi stwierdzić jego wykonalność w naszym kraju. Wymaga to wszczęcia w zasadzie odrębnego procesu, często dwuinstancyjnego.
Nowość polega na tym, że od czerwca wystarczyć ma prosta czynność przed sądem rejonowym, mianowicie uzyskanie tzw. klauzuli wykonalności, w praktyce stempla na wyroku. Wprawdzie niedawno Trybunał Konstytucyjny zakwestionował tę uproszczoną procedurę, ale parlament będzie musiał ją jakoś naprawić (pisaliśmy o tym: „[link=http://www.rp.pl/artykul/89829,567933_Pieczec-i-podpis-to-za-malo-do-egzekucji.html]Pieczęć i podpis to za mało do nadania wyrokom klauzuli[/link]”, „Rz” z 23 listopada).
Właściwym dla wydania klauzuli będzie sąd miejsca zamieszkania dłużnika, a jeżeli nie da się tego ustalić – sąd, w którym ma być wszczęta egzekucja.
– Konkretnie tam, gdzie jest jakiś majątek, np. nieruchomość dłużnika, nawet jeśli nie wiadomo, gdzie w danej chwili przebywa – wskazuje Andrzej Kulągowski, były prezes korporacji komorniczej.
Podobna przyśpieszona ścieżka będzie dotyczyć ugód i innych dokumentów urzędowych upoważniających do pobierania alimentów.
[b]Łatwiej wierzycielom, gorzej dłużnikom[/b]
Zdaniem adwokata Rafała Wąworka, wiceprezesa Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka, nowe zasady mogą postawić wielu dłużników alimentacyjnych w trudnym położeniu, choćby dlatego, że zasądzane za granicą alimenty bywają znacznie wyższe niż te przyznawane w Polsce. Tymczasem w ramach tej szczątkowej kontroli nie będą mieli żadnego wpływu na ich modyfikację.
Prof. Karol Weitz, współautor projektu, powiedział „Rz”, że ani dotychczasowa, ani nowa procedura uznawania zagranicznego wyroku nie pozwalała na modyfikację wysokości alimentów. [b]Nowa procedura jest zaś wprowadzana w interesie wierzycieli (zwykle matek i dzieci), a tendencją europejską jest przyśpieszanie spraw alimentacyjnych.[/b] W Niemczech np. nie ma w ogóle procedury zatwierdzania zagranicznych wyroków alimentacyjnych. Wierzyciel może z polskim wyrokiem iść bezpośrednio do niemieckiego komornika.
To zasady. Z praktyką bywa różnie. Beata Mirska-Piworowicz, prezes Stowarzyszenia „Damy Radę”, zrzeszającego m.in. osoby z problemami alimentacyjnymi, wskazuje, że realizacja pomocy prawnej w takich sprawach w krajach południa Europy jest trudniejsza ze względu na opieszałość tamtejszych instytucji. Co się zaś tyczy zagranicznych wyroków, to już obserwuje wzrost ich liczby nie tylko z powodu migracji ludności, wyjazdów za pracą, ale dlatego, że skierowanie pozwu do zagranicznego sądu pozwala uzyskać wyższe alimenty.
[ramka][b][link=http://www.rp.pl/galeria/212827,2,571915.html]Zobacz statystykę alimentów i rozwodów[/link][/b][/ramka]
[b][ramka][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/12/01/komornik-szybciej-sciagnie-alimenty/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/ramka][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA