fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koniec wieloletniej batalii. Wkrótce Erę zastąpi T

Fotorzepa, Jakub Kamiński
Udziałowcy Polskiej Telefonii Cyfrowej są bliscy porozumienia. Deutsche Telekom za brakujące 3 proc. udziałów w PTC ma zapłacić miliard euro
Taką informację, powołując się na źródła w niemieckim gigancie telekomunikacyjnym, podał tygodnik "Der Spiegel". Według niego Deutsche Telekom, właściciel 97 proc. udziałów w PTC, jest bliski porozumienia z francuskim Vivendi, koncernem medialnym, który kontroluję spółkę Elektrim Autoinvest, właściciela 1,1 proc. udziałów w PTC. Z Vivendi powiązana jest także spółka Carcom Warszawa, do której należy 1,9 proc. udziałów w telekomie.
[wyimek][b]11 lat [/b]trwa już spór o 48 proc. udziałów w PTC[/wyimek]
Udziałowcy PTC toczą prawną batalię o 48 proc. akcji spółki. Według Elektrim Autoinvest (działającym za pośrednictwem Elektrim Telekomunikacja), Deutsche Telekom bezprawnie wywłaszczył ET z udziałów. Spór trwa od 1999 r. Teoretycznie miał go zakończyć wyrok Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu z 2004 r., ale orzeczenie nie zostało uznane w Polsce. Sprawa oparła się o polski Sąd Najwyższy, który oświadczył jednak, że nie zajmie się sprawą, a zaczeka na efekt rozmów udziałowców. Wiele wskazuje na to, że strony doszły do porozumienia. Według "Der Spiegel" w ramach umowy Vivendi ma zainkasować około 1 mld euro. Jak podkreślają eksperci, z którymi rozmawiała "Rz", ta suma zapłacona za brakujące DT 3 proc. udziałów w PTC nie wyznacza wartości spółki, gdyż znaczną jej część stanowić mają odszkodowania na rzecz Vivendi.
Objęcie przez Niemców pełnej kontroli nad PTC otworzy drogę m.in. do zmiany Era na T, markę znaną do niedawna jako T-Mobile. Era to jedyna sieć komórkowa należąca do DT, która nie funkcjonuje pod logo macierzystej spółki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA