fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Rodzicom zastępczym należy się wsparcie

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Przepisy powinny gwarantować finansowe zabezpieczenie osobom opiekującym się powierzonymi dziećmi
Problem dotyczy rodzin zastępczych spokrewnionych z dzieckiem, niespokrewnionych oraz zawodowych, niespokrewnionych rodzin zastępczych wielodzietnych i specjalistycznych.
Pomoc finansową na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w nich dziecka mogą one otrzymać dopiero od dnia formalnego ustanowienia rodziny zastępczej. Jest to dotkliwe szczególnie wtedy, gdy rodzina decyduje się na objęcie opieką dziecka w trybie postanowień zabezpieczających – czyli jeszcze zanim zapadnie decyzja o jej ustanowieniu.
Proces ten, obejmujący m.in. ograniczenie władzy rodzicielskiej biologicznych rodziców, wymaga wielu ustaleń i czasu. Dopiero po wydaniu przez sąd postanowienia o ustanowieniu rodziny zastępczej oraz o umieszczeniu w niej dziecka można wnioskować o przyznanie pomocy pieniężnej. Rodziny te są pozbawione wsparcia w czasie procedury ustanawiania. W związku z tym często zwracają się do rzecznika praw dziecka, aby interweniował w celu jej przyspieszenia.
[b]Rzecznik zwrócił się więc do ministra pracy i polityki społecznej o wprowadzenie przepisów regulujących wsparcie finansowe dla osób ubiegających się o zostanie rodziną zastępczą.[/b]
[b]Obecnie możliwe jest udzielenie takiej pomocy jedynie zawodowym, niespokrewnionym rodzinom zastępczym[/b] o charakterze pogotowia rodzinnego – już od dnia, w którym dziecko zostało faktycznie w niej umieszczone.
Zdaniem rzecznika takie rozwiązanie byłoby też właściwe dla innych typów rodzin zastępczych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA