fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Trzech na Polfę

Fotorzepa, Michał Sadowski MS Michał Sadowski
Adamed, Polpharma i Perrigo będą walczyć o zakup Polfy Warszawa – dowiedziała się „Rz”
O ile obecności Adamedu i Polpharmy w wyścigu o zakup kolejnej z trzech ostatnich państwowych Polf można się było spodziewać, o tyle obecność notowanej na NASDAQ i izraelskiej giełdzie spółki może zaskakiwać. Perrigo to firma określająca się jako wiodący na rynku światowym dostawca usług z zakresu ochrony zdrowia. Jest największym na świecie wytwórcą leków generycznych (tańszych odpowiedników innowacyjnych preparatów) dostępnych bez recepty. Produkuje też generyki oferowane na receptę, suplementy diety, produkty diagnostyczne. Działa w Wielkiej Brytanii, Meksyku, Izraelu, Indiach i Chinach. W 2009 r. firma wypracowała ok. 2 mld USD przychodów.
Nawet bez udziału zagranicznego gracza rywalizacja o Polfę Warszawa byłaby zacięta. Spółka uchodzi za najlepsze aktywo Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, więc jej zakup jest ostatnią szansą dla krajowych konkurentów – Polpharmy i Adamedu – na istotne powiększenie stanu posiadania na rozdrobnionym krajowym rynku (Polfa Warszawa ma w nim ok. 2 proc. udziałów). Adamed, który dziś zawrze umowę zakupu Polfy Pabianice, deklarował wielokrotnie, że stać go jeszcze na sfinansowanie jednej akwizycji z własnych środków. Choć ani PHF, ani Adamed nie podają na razie wartości pierwszej transakcji, z nieoficjalnych informacji „Rz” wynika, że firma rodziny Adamkiewiczów zaoferowała za Polfę Pabianice ok. 300 mln zł.
Środki ma też Jerzy Starak, właściciel Polpharmy, który jest też zaangażowany w giełdowy Bioton. A na dodatek nie ukrywa, że portfolio Polfy Warszawa znacząco wzmocniłoby jego pozycję lidera wśród producentów leków generycznych w Polsce.
Potencjalny inwestor najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku lat przeniesie produkcję do nowej fabryki poza Warszawą. Jak już teraz deklarują władze PHF, obecna lokalizacja w centrum miasta nie nadaje się pod tego typu działalność.
Sprzedaż wszystkich trzech Polf powinna przynieść do budżetu ok. 1 mld zł. Prywatyzacja Polfy Pabianice będzie największą jak na razie w tym roku transakcją prywatyzacyjną zrealizowaną poza giełdą. Przygotowania do sprzedaży spółek szły dotąd zgodnie z planem, więc można przewidywać, że zakończą się w 2010 r.
[ramka]Artur Woźniak, prezes Polskiego Holdingu Farmaceutycznego
[b]Rz: Jest pan zadowolony z inwestora dla Polfy Pabianice?[/b]
Artur Woźniak: Tak, przede wszystkim ze względu na program rozwoju spółki. Jest szansa, że właśnie w Pabianicach znajdzie się centrum produkcyjne Adamedu – ta fabryka idealnie się do tego nadaje. Istotne jest też, że kwota, jaką zaoferował inwestor za spółkę, jest godziwa i mieści się w poziomie jej wyceny. Choć negocjacje były długie i trudne.
[b]Jak skończyły się negocjacje ze związkami zawodowymi?[/b]
Załoga poszła na kompromis i porozumiała się z inwestorem, który zobowiązał się do przestrzegania umowy społecznej. Czy w tym roku uda się dokończyć prywatyzację dwóch pozostałych Polf?
Dziś ogłosimy krótką listę potencjalnych inwestorów dla Polfy Warszawa. Są na niej trzy firmy z pięciu, które złożyły oferty. Do badania firmy dojdzie w połowie miesiąca, oferty powinny być na stole przed Wielkanocą. W połowie kwietnia roześlemy zaproszenie do ok. 90 firm w sprawie oferty Polfy Tarchomin. Teraz weryfikujemy wycenę i analizę prawną. Zakładamy, że jeszcze przed końcem roku dojdzie do prywatyzacji spółki.
[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA