fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Grecja zaciska pasa

grecki premier Jeorios Papandreou
Bloomberg
Hubert Kozieł
Grecki rząd ujawnił pakiet oszczędnościowy, który ma pozwolić na obniżenie w tym roku deficytu budżetowego z 12,7 proc. do 8,7 proc. PKB.
W ramach zaciskania pasa, zamrożone zostaną płace w sektorze publicznym. Zapowiedziane zostały również podwyżki podatków (w tym akcyzy na paliwo) oraz podwyższenie wieku emerytalnego.
- Grecja znajduje się w centrum spekulacyjnej gry wymierzonej w euro. Naszym narodowym obowiązkiem jest powstrzymać wszelkie próby mające na celu zepchnięcie naszego kraju na skraj przepaści - oświadczył grecki premier Jeorios Papandreou.
Odniósł się on w ten sposób do narastających od jesieni zeszłego roku obaw rynków przed ewentualnym bankructwem Grecji i rozpadem strefy euro.
Z planem oszczędnościowym ogłoszonym przez premiera zapoznała się wcześniej Komisja Europejska. W specjalnym raporcie zaakceptowała środki podjęte przez grecki rząd. Zarekomendowała je również do akceptacji Ecofinowi, czyli grupie unijnych ministrów finansów.
[srodtytul]Grecy wyjdą na ulice?[/srodtytul]
Prawdziwa walka o naprawę finansów publicznych może odbyć się jednak dopiero na ateńskich ulicach. Papandreou ogłaszając zamrożenie płac w sektorze publicznym złamał swoją główną wyborczą obietnicę. Potężne związki zawodowe zapowiedziały na 10 lutego strajk wymierzony w rząd.
Nie wykluczone również, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy w Grecji dojdzie do poważnych zamieszek.
[srodtytul]Stiglitz wierzy w euro[/srodtytul]
Tymczasem Joseph Stiglitz, laureat ekonomicznego Nobla, stwierdził, że obawy o to, że Grecja zbankrutuje są irracjonalne a strefie euro nie grozi rozpad. - W przypadku ataku spekulacyjnego wystarczyłoby zwykłe oświadczenie, że Europa wspomoże Grecję lub Hiszpanię. Nie potrzeba na to żadnych pieniędzy. Wystarczy jedynie wyraz solidarności - powiedział Stiglitz.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA