fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

CD Projekt połączy się z Optimusem

Optimus, jeszcze do niedawna producent komputerów, przejmie grupę CDP, największego polskiego producenta i dystrybutora gier komputerowych
Giełdowa spółka wyemituje dla obecnych właścicieli CDP nowe akcje. Zgodę na emisję muszą jeszcze wyrazić akcjonariusze Optimusa na walnym zgromadzeniu 11 grudnia. Mimo że formalnie to Optimus będzie kupował CDP, tak naprawdę kontrolę nad giełdową firmą przejmą właściciele kupowanej spółki.
Największy sukces grupy CDP, w skład której wchodzi pięć firm, m.in. CD Projekt, to stworzona dwa lata temu, kosztem ok. 20 mln zł, gra komputerowa „Wiedźmin”. Jest oparta na popularnych książkach Andrzeja Sapkowskiego. Do tej pory na całym świecie sprzedano 1,3 mln jej egzemplarzy.
[wyimek][srodtytul]63 mln zł[/srodtytul] wyniesie wartość transakcji przyjęcia CDP przez Optimus[/wyimek]
Firma pracuje obecnie nad „Wiedźminem 2.”| Jej premiera planowana jest na wiosnę 2010 r. Inwestycja jest bardzo kosztowna, bo gra, według jej autorów, ma trafić do ścisłej czołówki najlepszych tego typu gier na świecie.
– Premiera „Wiedźmina 2” będzie dla nas największym wydarzeniem w całej historii spółki – twierdzi Michał Kiciński, prezes i jeden z założycieli CD Projektu.
Niestety, kryzys gospodardczy spowodował prawdziwe załamanie na rynku gier komputerowych. Ich sprzedaż spadła od 20 do 40 proc. (w zależności od źródła danych). Dla dystrybutora i producenta gier oznaczało to konieczność mocnego zaciśnięcia pasa. Dlatego grupa CDP zdecydowała się na połączenie z Optimusem. Firma oraz jej obecni właściciele, m.in. Zbigniew Jakubas, wierząc w sukces „Wiedźmina 2”, już udzielili grupie CDP kilkunastu milionów złotych pożyczki na dokończenie prac nad grą. Wierzą, że z nawiązką odzyskają pieniądze, gdy gra trafi do sprzedaży.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA