fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Ukraina w strefie pandemii

Świńska grypa
AFP
Minister Kniazewycz zapowiedział kwarantannę w placówkach oświatowych i zaapelował do mieszkańców Ukrainy o unikanie przebywania w miejscach publicznych
- Ukraina weszła w światową strefę pandemii grypy A/H1N1 - oświadczył minister zdrowia Ukrainy Wasyl Kniazewycz.
W dwóch laboratoriach potwierdzono 11 przypadków wirusa A/H1N1 na 33 zbadane próbki. Jednocześnie gubernator obwodu tarnopolskiego Jurij Czyżmar powiedział, że zachorowania zanotowano w jego regionie.
Minister podkreślił, że nie można twierdzić, iż wszystkie dotychczas zanotowane przypadki śmiertelne były wynikiem grypy A/H1N1.
- Na razie możemy mówić tylko o tym, że podczas epidemii zmarło 30 ludzi - podkreślił Kniazewycz.
Minister dodał, że zostaną podjęte odpowiednie działania, przede wszystkim rozważane jest przedłużenie kwarantanny w szkołach i na uczelniach. Zwrócił się jednocześnie do Ukraińców z prośbą o unikanie miejsc publicznych i jak najszybsze zgłaszanie się do lekarza w przypadku pierwszych symptomów. - Ludzie umierali tylko dlatego, że nie szli do lekarza. Robili to dopiero 5-7 dnia choroby, kiedy już nie można było pomóc - zaznaczył Wasyl Kniazewycz.
W środę i czwartek władze medyczne Ukrainy podawały, że wszyscy zmarli to ofiary zapalenia płuc i powikłań, wywołanych przez zwykłą grypę.
Na stronie internetowej resortu zdrowia w Kijowie do tej pory nie pojawiły się oficjalne informacje o dokładnej liczbie chorych i zmarłych.
Polska zadeklarowała Ukrainie bezpłatną pomoc w wykonaniu badań próbek ze szpitali, w których znajdują się chorzy.
[srodtytul]Kwarantanna w dziewięciu obwodach [/srodtytul]
Ukraiński rząd ogłosił kwarantannę w dziewięciu obwodach na zachodzie kraju i zdecydował o zamknięciu w całym kraju na 3 tygodnie wszystkich placówek oświatowych - poinformowała premier Julia Tymoszenko w trakcie konferencji prasowej w Kijowie.
- Zleciliśmy także odwołanie wszystkich imprez masowych, łącznie z seansami kinowymi - powiedziała Tymoszenko.
Według premier Tymoszenko kwarantanna obejmie położone przy granicy z Polską obwody lwowski i wołyński, a także obwód tarnopolski, iwano-frankowski, zakarpacki, czerniowiecki, rówieński, winnicki i chmielnicki.
- Zwracamy się do podróżnych, aby - jeżeli nie muszą - nie udawali się na Ukrainę - zaapelował Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła. Poinformował też, że polskie służby monitorują rozwój sytuacji w tym kraju, a w graniczących z nim polskich województwach nie odnotowano wzrostu zachorowań.
[srodtytul]Interwencja polityków[/srodtytul]
Głos w tej sprawie chętnie zabierają politycy. Od 19 października na Ukrainie trwa kampania przed zaplanowanymi na 17 stycznia wyborami prezydenckimi.
Jeden z kandydatów na prezydenta, były minister obrony Anatolij Hrycenko zaapelował już do prezydenta Wiktora Juszczenki i rządu premier Julii Tymoszenko o skierowanie do akcji ratowniczej lekarzy wojskowych i polowych szpitali.
Były szef administracji Juszczenki Wiktor Bałoha nawołuje wręcz do wprowadzenia na Ukrainie zachodniej stanu wyjątkowego. To właśnie w tym regionie odnotowano dotychczas najwięcej przypadków śmiertelnych. Bałoha zarzucił jednocześnie władzom, że ukrywały przed obywatelami fakt wybuchu epidemii.
W związku z zaistniałą sytuacją w Kijowie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Zwołał je prezydent Juszczenko, który zapowiedział także, że wygłosi orędzie do narodu.
Premier Tymoszenko z kolei uda się do obwodu tarnopolskiego, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest obecnie najgorsza.
[srodtytul]Ukraina prosi o pomoc[/srodtytul]
Kijów poprosi o pomoc państwa, które posiadają szczepionki przeciw wirusowi A/H1N1, choć nie zapadła jeszcze decyzja o masowych szczepieniach.
O zamiarze zwrócenia się o pomoc do innych krajów poinformowała sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Raisa Bohatyriowa po zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu Rady.
Sekretarz wyjaśniła, że Ukraińcy najbardziej potrzebują preparatów przeciwgrypowych, takich jak Tamiflu, masek ochronnych i chirurgicznych, których brak jest "katastroficzny", a także aparatów do sztucznego oddychania.
Bohatyriowa podała, że opracowaniem listy niezbędnych preparatów, sprzętu i innych artykułów, zgodnie z poleceniem prezydenta Wiktora Juszczenki, zajmie się ministerstwo zdrowia.
[srodtytul]Dwa podejrzane przypadki na Podkarpaciu[/srodtytul]
Czteroletnie dziecko, które wróciło z Ukrainy, z objawami grypy trafiło do szpitala w Ustrzykach Dolnych. Zostało zbadane już na przejściu granicznym w Krościenku i natychmiast odwiezione do szpitala.
Portal [link=http://nowiny24.pl]nowiny24.pl[/link] informuje, że o objawach grypy u dziecka poinformowała służby graniczne osoba, która miała je odebrać na granicy. W tej chwili w szpitalu przechodzi dodatkowe badania.
W szpitalu w Łańcucie (Podkarpackie) leży młody mężczyzna z Ukrainy z objawami grypopodobnymi. Lekarze podejrzewają, że może być to wirus A/H1N1. Ostateczne wyniki, jaki to jest rodzaj grypy, będą znane na początku tygodnia.
[ramka]Liczba osób zmarłych na całym świecie z powodu grypy A/H1N1 sięgnęła 5,7 tys. W ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 700 nowych zgonów (plus 14 proc.) - wynika z najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Poprzedni bilans organizacji mówił o 5000 zachorowań zakończonych śmiercią pacjenta w 195 krajach i terytoriach, odnotowanych od wykrycia wirusa w marcu-kwietniu. WHO nie podaje danych statystycznych dotyczących poszczególnych krajów.
Według WHO, najbardziej dotknięty chorobą jest kontynent amerykański, zwłaszcza na północ od równika, gdzie odnotowano 4175 potwierdzonych przypadków śmiertelnych; w ciągu ostatniego tygodnia przybyło 636. [/ramka] -
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA