fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

HTL-Strefa opuści giełdę, gdy przejmie ją fundusz EQT Partners

Zdaniem analityków cena wezwania powinna satysfakcjonować inwestorów. Jest o 12,7 proc. wyższa od średniej ceny akcji HTL-Strefy z ostatnich sześciu miesięcy i 11,2 proc. od średniej z trzech miesięcy.
Rzeczpospolita
Ponad 885 mln zł chce zapłacić szwedzki fundusz private equity za wszystkie akcje HTL-Strefy. Wezwanie, które wczoraj ogłosił, niemal na pewno zakończy się powodzeniem
EQT Partners, szwedzki fundusz private equity, chce odkupić 100 proc. akcji giełdowego producenta lancetów i nakłuwaczy medycznych HTL-Strefa. Wczoraj ogłosił wezwanie na te papiery, oferując 13,71 zł za każdy. W sumie za pełną kontrolę nad spółką może wydać 885,6 mln zł. Będzie to więc największa pod względem wartości transakcja wykupu publicznej spółki (poza sektorem finansowym) w historii giełdy i jedna z większych na GPW w tym roku.
Fundusz zapewnił już sobie przejęcie 77,76 proc. udziałów w HTL-Strefie, podpisując umowy z głównymi akcjonariuszami: prezesem Andrzejem Czerneckim (ma 39,79 proc. papierów), holenderską spółką Noryt (30,32 proc.) i Wojciechem Wyszogrodzkim (7,74 proc.). Poza tym jest niemal pewne, że swój pakiet 6,67 proc. sprzeda też OFE Polsat. Dla inwestora finansowego to dobra okazja na wyjście z inwestycji.
Jeżeli EQT przekroczy próg 80 proc. udziałów w spółce (jest to też główny warunek powodzenia wezwania), to wycofa ją z giełdy. – Dalszy rozwój HTL-Strefy będzie bardziej efektywny, jeżeli będzie odbywał się bez presji na pokazanie krótkoterminowych wyników, do czego zmuszona jest firma publiczna. My uważamy, że strategia dla spółki powinna obejmować dłuższy, 3 – 4-letni horyzont czasowy – mówi Piotr Czapski, partner w EQT Partners.
Analitycy wróżą sukces. – Co prawda cena nie jest zbyt wysoka, ale w akcjonariacie jest kilka funduszy. Sądzę, że będą chciały wykorzystać okazję – mówi Krzysztof Pado z Beskidzkiego Domu Maklerskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA