fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Opis spółek branży maszyn górniczych

Grupa ZZM-Kopex, Grupa Famur, Bumach, Glinik, Rema, Ryfama i Sandvik
[b]1. [link=http://www.zzmkopex.com.pl" target="_blank]Grupa ZZM-Kopex[/link][/b]
Trzeci co do wielkości światowy producent maszyn i urządzeń dla górnictwa. Jego historia sięga listopada roku 1961, kiedy w Katowicach utworzone zostało Przedsiębiorstwo Budowy Zakładów Górniczych za Granicą – Kopex. W 1962 r. wpisano je do rejestru przedsiębiorstw państwowych.
Na warszawskiej giełdzie spółka zadebiutowała w 1998 r. W 2006 r. Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne nabyły większościowy pakiet akcji Kopeksu. Tak powstała grupa ZZM-Kopex.
Grupa skupia ponad dziesięć spółek okołogórniczych. Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne produkują kombajny, PBSz buduje szyby w kopalniach, Wamag specjalizuje się w urządzeniach do przeróbki węgla, a np. Tagor projektuje i produkuje zmechanizowane obudowy i przenośniki taśmowe. To jednak nie koniec aspiracji notowanej na giełdzie grupy.
Grupa interesuje się teraz akwizycjami firm w RPA – m.in. fabryką transformatorów, którą mógłby przejąć należący do Kopeksu Hansen. Coraz głośniej mówi się też o połączeniu Kopeksu z konkurencyjnym Famurem. – Owszem, taki plan co chwilę powraca. Jednak do tego musi być wola głównych akcjonariuszy, a tego na razie nie ma – mówi Marian Kostempski, prezes Kopeksu. Przyznaje, że jego firma wykorzystała koniunkturę, zarobiła i pokazała, że polskie produkty mogą być konkurencyjne wobec takich potentatów jak np. amerykański gigant, producent sprzętu Joy.
W 2008 r. na wystawie towarzyszącej Międzynarodowemu Kongresowi Górniczemu ZZM-Kopex zaprezentował nowatorskie rozwiązania, w tym najnowszy kombajn, który będzie sprzedawany do zagranicznych kopalń. – Na razie czeka go rok testów w kopalni Ziemowit należącej do Kompanii Węglowej, która będzie miała sprzęt na zasadzie dzierżawy – tłumaczy Kostempski.
Kopex zamierza jednak również inwestować w Polsce. W 2010 r. spółka przejęła Ryfamę. Należące do grupy Kopexu Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne do końca 2011 r. przeznaczą 63,6 mln zł na rozbudowę fabryki na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy ekonomicznej. Dzięki włączeniu niemal 10 ha obszaru zakładu do strefy, firma otrzyma ok. 25-milionową ulgę podatkową, którą zamierza wykorzystać w czasie 2,5 roku od zakończenia inwestycji. Dzięki rozbudowie ZZM zwiększy zatrudnienie o ok. 100 – 900 osób (cała grupa Kopeksu zatrudnia łącznie ok. 6,2 tys. ludzi).
[b]2. [link=http://www.famur.com.pl" target="_blank]Grupa Famur[/link] [/b]
Wszystko zaczęło się w 1922 r. od powołania spółki akcyjnej Stephen, Froehlich+Kluepfel AG w Katowicach. Niemiecka nazwa została zastąpiona polską osiem lat później. Tak powstała Piotrowicka Fabryka Maszyn SA (od 1951 r. przedsiębiorstwo państwowe).
W 1959 r. fabryka zaczęła produkcję kombajnów ścianowych. W 1991 r. grupa Famur stała się jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Zaś w 1995 r. 60 proc. jej akcji zostało wniesionych do NFI. Większość akcji spółki trafiła w prywatne ręce w 2002 r. Na GPW spółka zadebiutowała w 2006 r. Grupa Famur zajmuje się mechanizacją procesu wydobycia węgla kamiennego metodą ścianową oraz projektowaniem i dostawą informatycznych systemów zarządzania eksploatacją węgla od miejsca wydobycia na powierzchnię kopalni.
Produkuje m.in. zmechanizowane kompleksy ścianowe przeznaczone do pracy nawet w najtrudniejszych warunkach górniczo-geologicznych. Działalność grupy obejmuje także produkcję i dostawę szerokiej gamy maszyn wykorzystywanych w górnictwie podziemnym i odkrywkowym oraz urządzeń do transportu i przeładunku materiałów masowych, a także przeróbki węgla.
Część urządzeń Famuru trafia też na eksport. Maszyny spółek grupy (Famur, Nowomag, Fazos, Pioma, PCTG, Georyt, DAMS, PMG) działają w większości krajów, w których jest obecna branża górnicza.
[b]3. [link=http://www.bumech.pl" target="_blank]Bumech[/link][/b]
Bumech od lat działa w branży maszynowej, specjalizując się w zakresie serwisu, utrzymania ruchu oraz remontach maszyn i urządzeń górniczych. Od 2007 r. zajmuje się również drążeniem wyrobisk podziemnych w kopalniach węgla. Spółka wykonuje także instalacje przemysłowe i urządzenia na rzecz innych gałęzi przemysłu, takich jak np. energetyka zawodowa.
W sektorze serwisu i remontów maszyn Bumech działa od 2002 r. Jest tu w przeważającej mierze nastawiony na przemysł wydobywczy, gdyż urządzenia pracujące w wyjątkowo trudnych warunkach pod ziemią wymagają częstych remontów.
Ponadto dla branży maszynowej spółka ma również ofertę obejmującą części zamienne wykonywane według dokumentacji własnej lub konkretnego klienta.
Na GPW spółka debiutowała w styczniu 2009 r. Nawet o 150 proc. drożały podczas debiutu jej papiery. Dzień zakończył się wzrostem o 38,9 proc. przy obrotach 736 tys. zł. W IPO Bumech oferował 2 mln akcji serii B, chcąc pozyskać 30 mln zł na inwestycje.
Kurs odniesienia ustalono na 13,6 zł. Na otwarciu wynosił 21 zł, maksymalnie doszedł do 34 zł. Większość oferty kupili inwestorzy instytucjonalni. I choć zarząd nie zdradza kto, wiadomo, że jednym jest Elkop (zapłacił 2,3 mln zł).
[b]4. [link=http://www.glinik.pl" target="_blank]Glinik[/link][/b]
Zapalona w 1853 roku lampa naftowa zapoczątkowała rozwój przemysłu naftowego na ziemiach polskich. Na Podkarpaciu zakładano spółki naftowe, które pozyskiwały olej skalny – ropę naftową do celów przemysłowych. Spółka Bergheim i MacGarvey Kanadyjczyka Wiliama Henry’ego MacGarveya i bankiera austriackiego Johana Bergheima miała kopalnie ropy i destylarnie.
W 1883 r. Warsztat Mechaniczny w Gliniku Mariampolskim, będący zapleczem technicznym kanadyjsko-austriackiej spółki, podejmuje produkcję narzędzi i sprzętu. W 1895 r. W.H. MacGarvey i J. Bergheim otrzymali koncesję na założenie Galicyjskiego Karpackiego Naftowego Towarzystwa Akcyjnego z siedzibą w Gliniku Mariampolskim, a ich warsztat zaczął pracować jako samodzielna Fabryka Maszyn i Narzędzi Wiertniczych w Gliniku Mariampolskim.
Podczas wojny fabryka podporządkowana była niemieckiemu koncernowi Karpathen Oil AG. Po wojnie przyjęła nazwę Centralne Warsztaty Naftowe (1949 r.) i odbudowywała swój potencjał produkcyjny.
Od 1951 r. następuje rozbudowa zakładu. Powstają nowe hale produkcyjne i magazyny, rozszerza się i modernizuje park maszynowy. Powstają nowe obiekty socjalne. Fabryka odzyskuje swą wysoką pozycję na rynku urządzeń, narzędzi i osprzętu wiertniczego. Uruchamia produkcję narzędzi obrotowych – świdrów gryzowych, produkuje urządzenia wiertnicze do głębokich wierceń.
Kolejna zmiana nazwy przedsiębiorstwa na Fabrykę Maszyn i Sprzętu Wiertniczego Glinik nastąpiła w 1962 r.
Milionowy stojak hydrauliczny fabryka wykonała w 1982 r. Stulecie świętowała w 1983 r. Wprowadziła też nowe produkty dla górnictwa węglowego: strugi, przenośniki, wysokowydajne kompleksy ścianowe. Intensywnie rozwijał się eksport do Związku Radzieckiego. W 1986 r. fabryka wyprodukowała ponad 6 tys. sekcji obudów zmechanizowanych. W latach 90. Glinik uczestniczył w Programie Powszechnej Prywatyzacji – pracownicy objęli 15 proc. akcji firmy. Obecnie akcje grupy mają Inwest Glinik (87,84 proc.) oraz pozostali akcjonariusze (12,16 proc.).
[b]5. [link=http://www.remag.com.pl" target="_blank]Remag[/link][/b]
Remag produkuje maszyny górnicze, w szczególności kombajny chodnikowe. Własne zaplecze produkcyjne pozwala spółce budować i remontować kombajny chodnikowe w celu ich wynajęcia lub sprzedaży. Ponadto Remag działa na rynkach zagranicznych, zajmując się robotami górniczymi prowadzonymi przede wszystkim na rynku hiszpańskim, a także perspektywicznym – wietnamskim.
Głównymi krajowymi odbiorcami Remagu są trzy największe spółki węglowe: Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy. Remag współpracuje również z firmami świadczącymi usługi na rzecz kopalń (usługi polegające na drążeniu wyrobisk).
Firma ma nowoczesny park maszynowy składający się m.in. z obrabiarek sterowanych cyfrowo, centrów obróbczych czy półautomatów do cięcia i spawania. Spółka oferuje również całodobowe serwisowanie kombajnów, łącznie z dojazdem do klienta, zabezpiecza części i podzespoły serwisowe, wykonuje remonty bieżące i kapitalne podzespołów oraz oferuje różne sposoby pozyskiwania kombajnów przez klienta. Firma w najbliższych trzech latach zamierza zwiększyć przychody z wynajmu maszyn.
Remag zostanie kupiony przez Węglokoks.
[b]6. [link=http://www.ryfama.rybnik.pl" target="_blank]Ryfama[/link] [/b]
Rybnicka Fabryka Maszyn Ryfama ma 115-letnią tradycję w projektowaniu i produkcji górniczych maszyn oraz urządzeń na potrzeby kopalń.
Szczególnie znana jest z produkcji przenośników zgrzebłowych. Wyroby Ryfamy trafiają na eksport do większości krajów, w których funkcjonuje górnictwo. Natomiast polskie górnictwo węglowe, biorąc pod uwagę liczbę ścian wydobywczych, w ponad 50 proc. używa przenośników zgrzebłowych firmy.
W 2010 roku fabryka zasiliła grupę Kopex.
[b]7. [link=http://www.miningandconstruction.sandvik.com/" target="_blank]Sandvik[/link] [/b]
Sandvik jest grupą oferującą m.in. narzędzia dla obróbki metali, maszyny i narzędzia dla urabiania minerałów, stopy specjalne i materiały nagrzewane oporowo oraz systemy obróbki.
Sandvik Mining and Construction jest obszarem biznesowym w obrębie Grupy Sandvik i wiodącym na świecie producentem maszyn do wiercenia i urabiania kopalin, narzędzi i usług dla górnictwa i przemysłu budowlanego. Sandvik Mining and Construction Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach, oferuje kompleksowe rozwiązania na polskim rynku górniczym (węgiel, miedź, sól kamienna, sole potasowe, gips) – systemy chodnikowe, systemy odstawy i przeróbki, systemy transportu podziemnego oraz kompletne rozwiązania dla sektora kruszyw.
Prezesem spółki jest Andrzej Jagiełło.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA