fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Niepełnosprawność nie gwarantuje alimentów

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Jestem osobą niepełnosprawną ze stopniem umiarkowanym, mam 31 lat. Czy jeśli ojciec nie płaci mi alimentów, to należą mi się pieniądze z funduszu alimentacyjnego? Czy gmina może mi ich odmówić, skoro sąd przyznał mi je do końca życia?
Prawo do pomocy z gminy przysługuje osobie uprawnionej do alimentów od rodzica na podstawie sądowego tytułu wykonawczego, jeżeli ich egzekucja okazała się bezskuteczna – w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.
[b]Świadczenia z funduszu alimentacyjnego należą się uprawnionemu do ukończenia 18. roku życia albo – jeżeli się uczy w szkole lub szkole wyższej – do ukończenia 25 lat. Jeśli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – przysługują bezterminowo.[/b] Tak wynika z art. 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6EDECB511EBA6BA2A1BC787CD908023D?id=295707]ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU z 2009 r. Nr 1, poz. 7, Nr 6, poz. 33)[/link].
Czytelniczka nie spełnia jednak żadnego z wymienionych warunków. Ukończyła 25 lat, więc nie ma już szans na świadczenia alimentacyjne wypłacane na ogólnych zasadach, niezależnie od niepełnosprawności.
I choć jest niepełnosprawna, to nie może otrzymać ich po ukończeniu 25. roku życia, gdyż [b]ustawa wymaga, aby uprawniony legitymował się w takim wypadku znacznym stopniem niepełnosprawności[/b].
Orzeczenie dożywotnich alimentów przez sąd oznacza jedynie, że cały czas zobowiązany do ich płacenia jest ojciec. [b]Nie przekłada się natomiast na obowiązek „wyręczania” przez gminę niesolidnego rodzica i wypłacania świadczeń alimentacyjnych.[/b]
Znaczny stopień niepełnosprawności też nie gwarantuje prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Ustawa stawia również inne warunki, od których spełnienia zależy ich przyznanie. Przede wszystkim chodzi o sytuację finansową: przysługują one tylko wówczas, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 725 zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA