fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Eurolista PiS bez Libickiego

Konrad Szymański
Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z liderami list do europarlamentu zamieniło się w wojnę o europosła, któremu media zarzuciły współpracę z SB
Zarząd Główny PiS zaakceptował wczoraj kandydatów na pierwsze miejsca list wyborczych PiS do europarlamentu. Wśród „jedynek” znaleźli się m.in. Zbigniew Ziobro (Małopolska), Michał Kamiński (Warszawa) czy Jacek Kurski (Warmia i Mazury). Europoseł Ryszard Czarnecki dostał pierwsze miejsce na liście w Bydgoszczy, które pierwotnie miał otrzymać były senator PiS Kosma Złotowski.
Niespodzianką jest wystawienie kilku posłów na Podkarpaciu. Drugie miejsce, za Tomaszem Porębą, dostał Andrzej Ćwierz, a trzecie
– Kazimierz Gołojuch. Do PE wystartują także Andrzej Szlachta, Adam Śnieżek i Piotr Babinetz.
Za to na liście warszawskiej dojdzie do podwójnego pojedynku. Według naszych informatorów celowo umieszczono na sąsiednich miejscach Pawła Poncyliusza i Elżbietę Jakubiak. Wynik w wyborach do europarlamentu ma być bowiem także testem, na kogo partia powinna postawić w przyszłych wyborach na prezydenta Warszawy.
Spór wywołała wczoraj czołówka listy w Poznaniu. O pierwsze miejsce na wielkopolskiej liście zabiegał eurodeputowany Marcin Libicki. Jednak władze partii patrzyły na to niechętnie po publikacjach „Głosu Wielkopolskiego” sugerujących, że Libicki współpracował z SB. Europoseł zaprzecza współpracy i złożył wniosek o autolustrację.
Jak mówią informatorzy „Rz”, po stronie Libickiego opowiadali się Zbigniew Ziobro, Jacek Kurski, Joachim Brudziński oraz Przemysław Gosiewski, a wśród zwolenników skreślenia go z listy mieli być m. in.: Adam Bielan, Jarosław Zieliński, Adam Lipiński, Marek Kuchciński, Krzysztof Putra i Leonard Krasulski.
Ostatecznie Komitet Polityczny PiS zdecydował, że Libicki nie będzie startował do PE z listy tej partii. „Jedynkę” w Wielkopolsce przeznaczono dla europosła Konrada Szymańskiego. Drugie miejsce otrzymał poseł Adam Hofman, a ostatnie poseł Maks Kraczkowski.
Politycy PiS obawiają się, że Marcin Libicki może teraz odejść do stowarzyszenia Polska XXI i pociągnąć za sobą również związanych z nim posłów Jacka Tomczaka i Filipa Libickiego.
– Nie bierzemy wszystkich, którzy się zgłaszają, bo zostali skądś wyrzuceni, albo czują się rozgoryczeni, bo nie dostali tego, o co zabiegali – mówi „Rz” poseł Lucjan Karasiewicz, członek Polski XXI. – Przede wszystkim musi zostać wyjaśniona przeszłość pana Marcina Libickiego.
[ramka][b]„Jedynki” na listach PiS [/b]
Gdańsk – Hanna Foltyn-Kubicka
Bydgoszcz - Ryszard Czarnecki
Poznań - Konrad Szymański
Olsztyn - Jacek Kurski
Warszawa I - Michał Kamiński
Warszawa II- Adam Bielan
Łódź - Urszula Krupa
Lublin - Mirosław Piotrowski
Rzeszów - Tomasz Poręba
Kraków – Zbigniew Ziobro ( numer dwa – Paweł Kowal)
Katowice: Marek Migalski ( numer dwa – Michał Seweryński)
Wrocław - Ryszard Legutko
Gorzów Wielkopolski - Marek Gróbarczyk[/ramka]
[i]Eurowybory: jak będą dzielone mandaty
[link=http://www.rp.pl/eurowybory09]www.rp.pl/eurowybory09[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA