fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lenovo się odchudza

www.lenovo.com
Chiński gigant komputerowy Lenovo postanowił dać wypowiedzenie 200 pracownikom swojej głównej siedziby w Pekinie. Jest to kolejna oznaka osłabienia potężnej gospodarki Państwa Środka
Chińska Grupa Lenovo, czwarty największy producent komputerów na świecie, tnie koszty poprzez grupowe zwolnienia w swojej głównej siedzibie w Pekinie. Spośród 200 pracowników, którzy otrzymają wypowiedzenie, tylko 10 proc. będzie stanowiła wyższa kadra menedżerska. Firma Lenovo zawiesiła również rekrutację nowych pracowników i zrezygnowała z usług pracowników kontraktowych.
Wszystkiemu winny jest globalny kryzys finansowy i gospodarczy. Po sektorze eksportowym negatywne zjawiska rozszerzyły się na przedsiębiorstwa wszystkich branż, wywołując spadek inwestycji i produkcji, zmniejszenie dochodów i wzrost bezrobocia w Chinach.
Lenovo dokonało udanego przejęcia wydziału komputerów osobistych IBM w 2005 roku i osiągało coraz lepsze wyniki finansowe, stanowiąc wzór dla ekspansji zagranicznej chińskich przedsiębiorstw. Jednak rok 2008 przyniósł znaczne osłabienie wyników spółki. W III kwartale 2008 Lenovo doświadczyło 78 proc. spadku zysku netto do nieco ponad 23 milionów dolarów. Jest to najsłabszy wynik od czasu przejęcia wydziału PC IBM.
Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA