fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Klienci mają dzisiaj w czym wybierać

Osiedle CityZen powstanie na warszawskim Mokotowie, przy ul. Pory. Będzie gotowe w czerwcu 2010 r. Inwestycję realizuje spółka Espais Polska. W kompleksie powstanie 375 mieszkań o powierzchni od 30 do 220 mkw. Kosztują 7,9 tys. – 10,5 tys. zł za 1 mkw. Deweloper nie chce jednak zdradzić, ile lokali dotąd sprzedał w tej inwestycji
Rzeczpospolita
W największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali ok. 32,6 tys. lokali oddawanych do użytku w tym roku. Oznacza to, że ich tegoroczna oferta została sprzedana w ponad 80 proc.
Do tej pory firmy sprzedały również około 45 proc. mieszkań (ok. 22,6 tys.), które będą gotowe w przyszłym roku – podają analitycy firmy doradczej Reas. Jednocześnie na rynku pozostaje do kupienia ok. 21,1 proc. lokali, czyli 42 proc. całej puli.
– Warto też wziąć pod uwagę, że ok. 12 proc. tych ofert (6 tys.) ciągle nie zostało wprowadzone do sprzedaży. Nie wiadomo, czy i kiedy te oferty zostaną wprowadzone na rynek – mówi Katarzyna Kuniewicz z Reasu.
Średnie stawki ofertowe nowych lokali, jakie trafiły w III kwartale do sprzedaży, wahają się od 8,9 tys. zł w Warszawie do ok. 7 tys. zł we Wrocławiu. Jak zauważają analitycy Reasu, po raz pierwszy od kilku lat spadła średnia cena warszawskich mieszkań wprowadzonych do sprzedaży – ok. 6 proc.
– Jest to efekt wprowadzania przez deweloperów tańszych ofert w stolicy. Zresztą zjawisko to można zaobserwować w każdym dużym mieście – tłumaczy Katarzyna Kuniewicz.
Nie powinniśmy obawiać się czarnego scenariusza, że wartość nieruchomości spadnie drastycznie – np. o 50 proc.
– Jednak deweloperzy powinni wobec restrykcji wprowadzanych przez banki zwiększyć szansę klienta na zakup lokum bądź to wykańczając na własny koszt oferowane mieszkanie, czy też finansując akty notarialne – uważa Paweł Sztejter z Reasu.
[wyimek]Najsłabiej idzie sprzedaż w Poznaniu, gdzie od początku roku klienci kupili ok. 1,1 tys. lokali[/wyimek]
Najsłabiej idzie sprzedaż w Poznaniu, gdzie od początku roku klienci kupili ok. 1,1 tys. lokali. Najgorzej również w tym mieście przedstawiają się wskaźniki przedsprzedaży – do tej pory wyprzedano 62 proc. mieszkań oddawanych do użytku w II półroczu 2008 r., 46 proc. lokali gotowych w I półroczu 2009 i 16 proc. – w II półroczu 2009 r. Dla porównania: w Warszawie sprzedano 83 proc. mieszkań gotowych w II półroczu 2008 r., 65 proc. – w I półroczu 2009 r. i 45 proc. – w II półroczu 2009 r.
– W Poznaniu deweloperzy przesuwają więc czas rozpoczęcia budów lub terminy oddania do użytku. Pojawia się również na tym rynku sporo tańszych ofert – mówi Kuniewicz.
W całej Polsce od wielu miesięcy rośnie ogólna oferta, jaka pozostaje do sprzedaży – obecnie jest to ok. 38,4 tys. mieszkań. Tymczasem udział mieszkań gotowych, niesprzedanych w całej ofercie wyniósł na III kw. 2008 r. ok. 2,4 tys., podczas gdy na koniec 2007 r. było to 1 tys. lokali. W trzecim kwartale najwięcej gotowych, niesprzedanych lokali można było znaleźć we Wrocławiu – 11 proc. całej oferty, najmniej – w Łodzi – 3 proc., gdzie jednocześnie nowa podaż jest dość ograniczona.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA