fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Sprawa Olewnika: Policjanci zatrzymani za zaniedbania

Rodzice Krzysztofa Olewnika w Sejmie
Fotorzepa, Darek Golik
Niesprawdzenie anonimu wskazującego porywaczy i zatajenie kasety, na której widać szefa gangu Wojciecha F. kupującego telefon (z niego bandyci dzwonili z żądaniem okupu) – to główne zaniedbania będące podstawą do postawienia zarzutów zatrzymanym wczoraj policjantom – dowiedziała się „Rz”.
[srodtytul]Oskarżani przez rodzinę[/srodtytul]
Pierwsi zatrzymani za nieudolność w sprawie uprowadzenia Olewnika to Remigiusz M. z Radomia, były szef policyjnej grupy śledczej, oraz Henryk S. i Maciej L. z płockiej policji, którzy wraz z M. zajmowali się poszukiwaniem ofiary. Usłyszą zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych, których skutkiem była śmierć ofiary, i utrudniania śledztwa. – Dziś zostaną przesłuchani w charakterze podejrzanych – mówi Mirosław Orzechowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. M. i dwaj pozostali funkcjonariusze stanowili trzon grupy, która przez trzy lata zajmowała się sprawą uprowadzenia Krzysztofa Olewnika. Rodzina ofiary oskarżała ich o bezczynność i rażące błędy.
[srodtytul]List i nagranie[/srodtytul]
Jak dowiedziała się „Rz”, kluczowe zaniedbania, które znajdą się wśród zarzutów wobec M. i pozostałych, dotyczą zlekceważenia anonimu ze stycznia 2003 roku. Wtedy Krzysztof Olewnik jeszcze żył i sprawdzenie tego listu mogło ocalić mu życie.Wynikało z niego, że w sprawę zamieszany jest Ireneusz Piotrowski, ps. Bokser, który koło Nowego Dworu Mazowieckiego pilnuje Krzysztofa, a kontaktuje się z nim Pazik – pisał autor anonimu do Włodzimierza Olewnika, ojca ofiary. Remigiusz M. nie zrobił nic, by sprawdzić podane informacje. Potem twierdził, że nie wiedział o anonimie.
Drugie zaniedbanie dotyczy kasety VHS, którą na cztery lata schowano do szuflady, choć prowadziła wprost do szefa gangu. Zatajenie ważnego dowodu ujawniła „Rz”. Na kasecie widać, jak Wojciech F. 28 października 2001 r., dzień po porwaniu, kupuje telefon w hipermarkecie. Z tego numeru bandyci wykonali pierwsze połączenia do rodziny, żądając okupu. Policjanci zabezpieczyli kasetę w listopadzie 2001 r. Zatajenie dowodu wyszło na jaw w maju 2005 r. Ekspedientka, która sprzedała aparat, potwierdziła, że już w 2001 r. byli u niej płoccy policjanci i pytali o nabywcę. Ale informacji od niej nie wykorzystali.
Jak ustaliła „Rz” oprócz policjantów zarzuty mogą usłyszeć też co najmniej dwaj prokuratorzy z Sierpca i z Warszawy.
Czy do wyjaśnienia sprawy zabójstwa Olewnika powinno się powołać komisję śledczą? Z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla programu „Forum” TVP Info wynika, że za powołaniem komisji jest 65 proc. badanych. Przeciwnych jest 27 proc.
[ramka][srodtytul]Od porwania do wyroku[/srodtytul]
[b] 26 – 27 października 2001 r. [/b]
Krzysztof Olewnik zostaje uprowadzony ze swojego domu. Było to tuż po imprezie, jaką urządził dla miejscowych policjantów.
[b] październik 2001 r.[/b]
Porywacze dzwonią do rodziny z żądaniem okupu.
[b] 24 lipca 2003 r.[/b]
Rodzina przekazuje 300 tys. euro. Zrzucają torbę z pieniędzmi z Trasy AK w Warszawie. Odbierają ją Wojciech F. i czterej bandyci.
[b] 5 września 2003 r. [/b]
Sławomir Kościuk i Robert Pazik mordują Krzysztofa. Ciało zakopują.
[b] 30 marca 2008 r.[/b]
Sąd Okręgowy w Płocku wydaje wyrok: dwa dożywocia dla Kościuka i Pazika. Dla pozostałych porywaczy – od roku do 15 lat więzienia. [/ramka]
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA