fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Porozmawiają o Polu Mokotowskim

Pole Mokotowskie w Warszawie
archiwum prywatne
Z dwumiesięcznym opóźnieniem w stolicy startują konsultacje z mieszkańcami na temat przyszłości Pola Mokotowskiego.

Stołeczny ratusz chce poznać zdanie warszawiaków na temat tego parku. Urzędnicy zapewniają, że do czasu zakończenia konsultacji żadne inwestycje nie będą tam prowadzone.

A spór o nie trwa. Mieszkańcy Ochoty zaprotestowali przeciwko budowie parku dla psów na terenie Pola Mokotowskiego.

Emocje wywoływała informacja o masowej wycince drzew na potrzeby tej inwestycji. - Teren, gdzie planowana jest budowa obiektu treningowego dla psów, to urocza część parku, z którego chętnie korzystają mieszkańcy - tłumaczyli autorzy petycji „Stop wycince drzew pod specjalistyczny obiekt treningowy dla psów"

Podkreślali, że ta część paku to miejsce spacerów dzieci z pobliskich przedszkoli oraz żłobków, a znajdujące się tam drzewa chronią przed uciążliwością przebiegającej obok sześciopasmowej ulicy Wawelskiej i umożliwiają odpoczynek wśród zieleni.

Miasto ugięło się pod naciskami grupy mieszkańców Ochoty i już w kwietniu zapowiedziało konsultacje w sprawie przyszłości parku.Jednak jest małe opóźnienie.

Rozmowy na ten temat rozpoczną się dopiero w najbliższą niedzielę. - Plan konsultacji społecznych dotyczących Pola Mokotowskiego powstał w wyniku uzgodnień pomiędzy przedstawicielami ratusza i organizacji pozarządowych – w tym z dwoma komisjami dialogu społecznego, a także wnioskodawcami konsultacji – mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego urzędu.

Pierwszym punktem rozpoczynającym konsultacje będzie „Dzień Otwarty". Odbędzie się on w niedzielę 14 czerwca o godzinie 15 przed głównym wejściem do Biblioteki Narodowej, od strony parku. Wtedy odbędą się dwa 1,5-godzinne spotkania panelowe. Pierwszy panel zacznie się o 15.30 i potrwa do 16.30.

- Będzie poświęcony roli miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w kształtowaniu przestrzeni publicznych – mówi Agnieszka Kłąb.

W drugim panelu, który potrwa od godz. 17 do 18.30 będzie mowa o współczesnych trendach w projektowaniu przestrzeni publicznych parków, z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych.

– Opowie o tym czterech ekspertów, a mieszkańcy będą mogli zadawać im pytania – tłumaczy pani rzecznik.

Urzędnicy zapowiadają, że na Polu Mokotowskim będzie działał terenowy punkt konsultacyjny. Opinie na temat parku będzie można tam złożyć, także w niedzielę, 21 czerwca.

– Na zgłoszenia od mieszkańców będziemy czekać do października m.in. za pośrednictwem naszej strony internetowej www.konsultacje.um.warszawa.pl – mówi Agnieszka Kłąb.

Mieszkańcy nie do końca są zadowoleni z tej formy rozmowy z nimi. – Od kilku miesięcy staraliśmy się przekonać władze miasta, że konsultacje społeczne na temat przyszłości Pola Mokotowskiego należy objąć cały jego teren, a nie tylko fragment odzyskany od MPO – mówi Ingeborga Janikowska-Lipszyc, ze Stowarzyszenia Ochocianie.

Agnieszka Kłąb, z ratusza zapewnia, że rozmowy będą dotyczyć przyszłości całego parku, a nie tylko niewielkiej części, przejętej po bazie MPO.

– Czekamy na zgłoszenia nie tylko okolicznych mieszkańców, ale wszystkich warszawiaków, także tych, którzy korzystają z Pola Mokotowskiego co dzień, jak i sporadycznie – dodaje urzędniczka.

Ingeborga Janikowska-Lipszyc przypomina, że już w kwietniu Stowarzyszenie złożyło formalny wniosek w sprawie konsultacji poparty przez 2,5 tys. osób, ale nigdy nie dostało na niego żadnej odpowiedzi z ratusza.

- Jak widać miasto zaczęło się przygotowywać do konsultacji. Mamy nadzieję, że każdy zainteresowany przyszłością Pola Mokotowskiego będzie mógł się wypowiedzieć i że dojdzie do dialogu grup reprezentujących różne potrzeby i interesy, a rezultat konsultacji będzie wiążący dla władz – mówi działaczka Stowarzyszenia "Ochocianie".

Podkreśla, że „ma nadzieję", że tak się stanie, ponieważ do tej pory władze miasta nie ujawniły, kiedy i w jaki sposób zamierzają prowadzić konsultacje. - Póki co zapraszają tylko na eksperckie dyskusje panelowe w najbliższą niedzielę - dodaje.

Agnieszka Kłąb uspokaja: - Konsultacje rozpoczynają się w niedzielę, a w kolejną nasi urzędnicy też będą w tym parku. Mieszkańcy swoje uwagi i pomysły będą mogli zgłaszać przez Internet. Wszystkie będą przeanalizowane i przedyskutowane – zapewnia Agnieszka Kłąb.

Zaznacza, że do czasu ich zakończenia, miasto wstrzymuje inwestycje na Polu Mokotowskim. – Oczywiście, poza takimi niezbędnymi jak sprzątanie czy koszenie traw – zapewnia pani rzecznik.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA