fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki szlifują program dla rozwiązania problemów kredytów we frankach

Bloomberg
Na początku przyszłego tygodnia banki ujawnią szczegóły plany rozwiązania problemu kredytów we frankach.

W przyszłym tygodniu banki zaprezentują uszczegółowiony plan rozwiązania problemu kredytów we frankach. W poniedziałek ma być podpisane porozumienie między bankami - wynika z informacji „Rzeczpospolitej". Według wstępnej koncepcji, przedstawionej w marcu przez Związek Banków Polskich mają powstać dwa fundusze: pierwszy skierowany do wszystkich kredytobiorców hipotecznych zarówno złotowych jak walutowych, z którego mogłaby być udzielana zwrotna pomoc osobom, które przejściowo np. z powodu utraty pracy mają problem ze spłatą rat.

I taki wspólny fundusz powstanie. Jednak kluczowy dla zachęcenia posiadaczy kredytów frankowych do ich przewalutowania miał być drugi, tzw. stabilizacyjny, który w przypadkach szokowego wzrostu kursu szwajcarskiej waluty dopłacałby do każdego franka określoną kwotę, a klient zobowiązywałby się do przewalutowania kredytu po uzgodnionym kursie. Z naszych ustaleń wynika, że nie będzie on wspólny, ale każdy bank będzie tworzył taki fundusz indywidualnie.

Argumentem za takim rozwiązaniem, ma być fakt, że poszczególne banki mają inne portfele kredytów i udzielały ich różnym grupom klientów.

Temat jest bardzo wrażliwy bankowcy nie chcą się w tej sprawie wypowiadać. Choć szczegóły planu mają być przedstawione na początku przyszłego tygodnia, to wciąż trwają uzgodnienia dotyczące wysokości dopłat dla klientów, którzy zobowiążą się do przewalutowania kredytu. Podobnie było przed prezentacja wstępnej wersji tej koncepcji. Więcej w jutrzejszym wydaniu „Rzeczpospolitej".

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA