fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Folkowa Nowa Tradycja

ROL
W Warszawie trwa 18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja".

W sobotę i niedzielę w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego występują polscy i zagraniczni artyści.

Dziś o godz. 16 koncertuje Kapela Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek – zwycięzca tegorocznego konkursu „Stara Tradycja" na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, a następnie rozpoczną się konkursowe przesłuchania, w których zagrają: Kapela Wałasi, Supertronic Orchestra, Ludożercy z Innej Wsi, Banda Nella Nebbia oraz Królestwo Beskidu. Wieczorem o godz. 20 koncert zagranicznych gości - Marii Mazzotty i Redi HazaDuet, niezwykłego duetu włoskiej pieśniarki i albańskiego wiolonczelisty. Maria jest także główną wokalistką znanej grupy Canzoniere Grecanico Salentino. Wyróżnia ją mocny, ale nie pozbawiony delikatności głos. W repertuarze duet ma melodie i pieśni bałkańskie oraz południowo-włoskie. Wykonawcy znani są z wirtuozyjnej swobody improwizacji.

W niedzielę nastąpi kulminacja emocji, bo na wieczornym koncercie o godz. 19 poznamy zwycięzców Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja" 2015. Obok laureatów wystąpi także malijski mistrz śpiewu – Kassé Mady Diabaté, słynący z aksamitnej barwy głosu. Jest on obecnie jednym z ostatniach mistrzów tradycyjnego śpiewu ludu Mandingo (Mandika, Malinke) z południowej części Mali.

Znamy już natomiast zdobywców tytułu Folkowego Fonogramu Roku 2014, promującego muzykę folkową w Polsce. I miejsce zdobył album „Berjozkele – kołysanki jidysz" Oli Bilińskiej, wydany przez Żydowski Instytut Historyczny. II - płyta „Acatao" Michała Czachowskiego (CM Records), III – „Wiano Sutari (wydawnictwo własne). Laureatem Fonogramu Źródeł, promującego muzykę tradycyjną w Polsce została Fundacja Klamra z Żywca za album Macieja i Katarzyny Szymonowiczów „Gajdosze" (nagroda specjalna) – imponujące wydawnictwo etnograficzne ukazujące tradycję muzyczną i współczesność beskidzkich gajdoszy. Dwie równorzędne I nagrody otrzymało Wydawnictwo In Crudo za monografię „Marian Bujak z Szydłowca. Portret skrzypka" oraz Wydawnictwu Księży Młyn za album Aldony Jadwigi Plucińskiej „Polskie Zwyczaje Rodzinne" z nagraniami z Archiwum Folkloru Religijnego Instytutu Muzykologii KUL. Nagrodą „Muzyka Źródeł", przyznawaną wybitnym artystom ludowym, kultywującym tradycję, uhonorowano śpiewaczkę Marię Bienias z Woli Koryckiej na Mazowszu i skrzypka Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych (Radomszczyzna).

Titel Folkowa Nowa Tradycja Description W Warszawie trwa 18. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA