fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Antybiotyk i syrop na kaszel wycofane z aptek

www.sxc.hu
Aż cztery produkty medyczne zostały wycofane z obrotu w pierwszych dniach kwietnia. Jest wśród nich preparat do chemioterapii, silny antybiotyk oraz syrop na kaszel.
Od 1 kwietnia na terenie całej Polski nie można sprzedawać syropu PectoDrill 5 g/100 ml serii V00596 z datą ważności 03.2016. Produkowany przez Pierre Fabre Medicament (Francja) syrop jest stosowany do objawowego leczenia chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Badania przeprowadzone w Narodowym Instytucie Leków wykazały przekroczenia limitu dla parametru ''zabarwienie roztworu'' dla badanej próbki, co nie odpowiada wymaganiom specyfikacji. Dlatego Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu serii leku z obrotu.
Tego samego dnia zaczął obowiązywać zakaz obrotu Tarcefandolem 1 g – proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. To antybiotyk stosowany w zakażeniach dróg oddechowych, moczowych, żółciowych, kości, stawów, tkanek miękkich, w posocznicy gronkowcowej i w profilaktyce zakażeń w chirurgii. GIF wycofał serię nr 1081014 z datą ważności 10.2016 na wniosek producenta - Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa" S.A. Powód: niejednorodność substancji czynnej w parametrze „zawartość substancji pokrewnych".
Od piątku 4 kwietnia apteki nie mogą wydawać dwóch serii leku przeciwnowotworowego do chemioterapii Yondelis 0,25 mg (roztwór do wstrzykiwań produkowany przez Pharma Mar S.A., Hiszpania). Z obrotu zostały wycofane serie 14152 i 15002 z datą ważności 06.2019, gdyż w jednej z fiolek Yondelisu wykryto cząstki, których nie powinno tam być. GIF został o tym poinformowany przez swego hiszpańskiego odpowiednika w komunikacie Rapid Alert - procedurze wykorzystywanej w okresie dni wolnych od pracy do szybkiego wycofania preparatów leczniczych w jednostkach lecznictwa zamkniętego posiadających apteki szpitalne lub działy farmacji szpitalnej. Decyzja o wycofaniu preparatu zapadła w uzgodnieniu z Europejską Agencją Leków.
Od wczoraj nie kupimy także tabletek antykoncepcyjnych Azalia 75 mcg serii T49482E z datą ważności 09.2016 (producent: Gedeon Richter Plc., Wegry). Zostały wycofane z powodu konieczności przeprowadzenia badań, które miałyby wyjaśnić, czy parametr „czystość chromatograficzna" odpowiada wymaganiom specyfikacji. Chodzi o zbadanie substancji wspomagającej wchłanianie się głównego czynnika tej tabletki, co ma wpływ na jej skuteczność. Do czasu wyjaśnienia wątpliwości wymieniona seria Azalii nie może być sprzedawana pacjentkom ani stosowana w lecznictwie. GIF już w 2014 r. wstrzymywał obrót tym lekiem, a w lutym 2015 r. wycofał go z obrotu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA