fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Podręczniki szkolne: reklamacja, zwrot, dofinansowanie, e-księgarnia

Księgarnia nie ma obowiązku przyjmować zwrotu pełnowartościowego podręcznika, który okazał się nieodpowiedni.
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Wybierając podręczniki porównuj ceny i sprawdź, czy nie możesz skorzystać z dofinansowania. Przed pierwszym dzwonkiem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominają o podstawowych zasadach dotyczących zakupu książek.
Według badania CBOS w ubiegłym roku rodzice przeznaczyli na zakup podręczników średnio 382 zł. - W tym roku podręcznik dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej, przygotowany przez MEN „Nasz elementarz", będzie bezpłatny – zwraca uwagę minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Dodatkowo na wszystkie ćwiczenia i podręcznik lub materiał edukacyjny do nauki obowiązkowego języka obcego szkoła otrzyma dotacje w wysokości 75 zł na pierwszoklasistę.
382 zł tyle w ubiegłym roku średnio trzeba było przeznaczyć na podręczniki szkolneW następnych latach darmowe podręczniki i system dotacji obejmą kolejne klasy, jednak w tym roku książki dla starszych uczniów trzeba będzie kupić. Rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna". Kwota zaplanowana w programie na 2014 rok to 156 mln zł.
Kupując książki, warto zwracać uwagę na zróżnicowanie cen. – Namawiam nauczycieli i rodziców, żeby wybierając podręczniki, porównywać ceny w różnych kanałach dystrybucji, by rzeczywiście wybrać to źródło, które jest najtańsze - radzi Adam Jasser Prezes UOKiK.
Przed decyzją o wydaniu pieniędzy warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w rozsądnym dokonywaniu zakupów.

Porównanie cen

Warto porównywać ceny w różnych kanałach dystrybucji danego wydawcy, szczególnie jeśli ceny danego pakietu różnią się znacząco od tych oferowanych w latach ubiegłych. Warto także sprawdzić cenę w kilku sklepach, zarówno tradycyjnych jak i internetowych. Wirtualne porównywarki cenowe ułatwią wybór najkorzystniejszej oferty, ponadto koszt w internetowym sklepie wydawcy danego podręcznika może służyć jako dobry punkt wyjścia dla porównań.

Pakiety

Nie trzeba kupować tzw. „pakietów". Zakazane są praktyki marketingowe stosowane dotychczas przez niektórych wydawców czy inne podmioty prowadzące sprzedaż podręczników, polegające na wymuszaniu zakupu podręcznika z innym podręcznikiem lub dodatkowymi materiałami dydaktycznymi, wbrew woli konsumenta.

Przemyślane decyzje

Księgarnia nie ma obowiązku przyjmować zwrotu pełnowartościowego podręcznika, który okazał się nieodpowiedni. Warto więc listę obowiązkowych książek skonsultować z nauczycielem. Zwrot lub wymiana na inną, zależy tylko od dobrej woli księgarza. Przed zawarciem transakcji lepiej, zapytać sprzedawcę, czy w określonym terminie będzie można książkę zwrócić lub wymienić.

Więcej praw w wirtualnym sklepie

Jeżeli podręcznik sprzedaje e-księgarnia, zawierana jest umowa na odległość. Z takiej transakcji można się wycofać w ciągu dziesięciu dni od odebrania towaru. Wystarczy wysłać pocztą oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość w czasie10 dni i zwrócić sprzedawcy podręcznik w ciągu 14 dni.

Wadliwy podręcznik można reklamować

Dotyczy to zarówno książek nowych, jak i używanych. Posklejane strony, nieczytelna czcionka - wadliwą książkę można reklamować w ciągu 2 lat od zakupu. Możemy się wtedy domagać m.in. wymiany towaru na nowy. Jeżeli okaże się to niemożliwe możemy żądać odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży lub obniżenia ceny.
Do 770 zł wynosi dofinansowanie na jedno dziecko w ramach "Wyprawki szkolnej".
W przypadku zakupu używanych podręczników sprzedawca może skrócić czas na reklamację do roku. Zawsze potrzebny będzie dowód zakupu, np. paragon.

Używane książki

Podręczniki z tzw. drugiej ręki są najtańsze. Warto korzystać z kiermaszy organizowanych w szkołach i z zakupów w antykwariatach.

Wyprawka szkolna

Skorzystaj z rządowego programu „Wyprawka szkolna". Rodziny o dochodach nieprzekraczających 539 zł netto na jedną osobę oraz dzieci z niektórymi niepełnosprawnościami mają prawo do dofinansowania. Zwrot poniesionych wydatków wynosi od 175 do nawet 770 zł na jedno dziecko.

Jak starać się o dofinansowanie wyprawki?

To rodzice kupują podręczniki. Należy zachować rachunek lub paragon. Będą potrzebne jako dowód zakupu. Termin składania wniosków ustala odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły. Wszyscy rodzice, którzy złożą wnioski o dofinansowanie muszą otrzymać pieniądze do 17 listopada 2014 r. Wnioski o przyznanie pomocy dostępne są na stronach internetowych samorządów gminnych. Więcej informacji na stronie MEN.
Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA