fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Talenty Trójki

Podczas wtorkowej Gali „Talenty Trójki" – konkursu dla młodych twórców, Program 3 Polskiego Radia wyróżnił młode artystki. Nagrodę specjalną – „Diament Trójki" – otrzymała Danuta Szaflarska.
Najlepszą spośród młodych artystów w kategorii teatr okazała się aktorka Justyna Wasilewska, którą jury nagrodziło za: „dojrzałość w operowaniu środkami aktorskimi i za umiejętność wykorzystania własnej żywiołowości w obrębie różnorodnych języków teatralnych". Justyna Wasilewska to aktorka, absolwentka PWSFTiT w Łodzi, od niedawna w zespole TR Warszawa. Pozostałymi finalistami w kategorii teatr byli: Paulina Gałązka i Wiktor Loga-Skarczewski.
Aga Woszczyńska, zwyciężczyni konkursu w kategorii film, nagrodę otrzymała za: „umiejętność tworzenia spójnej i wiarygodnej psychologicznie opowieści, sięganie po odważne środki języka filmowego, dojrzałą osobowość artystyczną i konsekwentny wyrazisty styl". Aga Woszczyńska jest reżyserką, scenarzystką i antropolożką. Skończyła Stosowane Nauki Społeczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię na PWSFTiT w Łodzi. Do tegorocznego finału „Talentów Trójki" dostali się również Anita Kwiatkowska-Naqvi i Jan P. Matuszyński.
W kategorii „Sztuki wizualne" wygrała Justyna Mędrala. Jury zdecydowało przyznać jej pierwsze miejsce w uznaniu za: „prace błyskotliwe pod względem formy, sugestywnie odzwierciedlające podstawowe struktury świata, za intuicję odkrywania nieoczywistego w racjonalnym języku nauki oraz za spójność formy i treści i za intrygujące wykorzystanie tradycyjnego materiału". Justyna Mędrala jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z 2013 roku. W tym roku rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Swoją pracę doktorancką realizuje w węglu. O „Talent Trójki" rywalizowała w finale z Marcinem Podolcem i Martyną Ścibior.
Każdy z trzech laureatów otrzymał od Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Magdy Jethon czek w wysokości 10 tys. zł. Finaliści wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi po 2 tys. zł.
Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała także nagrodę specjalną – „Diament Trójki" dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymała ją aktorka filmowa i teatralna Danuta Szaflarska „za wyjątkowy talent i szlachetność artystyczną, niespożytą energię twórczą w ponad stu znakomitych rolach filmowych i teatralnych, za wielkie serce, życiową mądrość i odwagę, która inspiruje kolejne pokolenia artystów i widzów". – Jest w roku taka niezwykła noc z 23 na 24 czerwca, kiedy zakwita kwiat paproci. To była dla mnie zawsze zaczarowana noc. A to wyróżnienie jest właśnie jak kwiat paproci, który zakwitł dla mnie. Dziękuję bardzo – mówiła Danuta Szaflarska. Publiczność zgotowała jej kilkuminutową owację na stojąco. – To najszlachetniejszy 99-kartowy diament dla najcudowniejszej, najjaśniejszej osoby, którą poznałem w swoim życiu zawodowym – mówił, nawiązując do wieku nagrodzonej aktorki, reżyser teatralny Grzegorz Jarzyna, dyrektor TR Warszawa, w którym występuje Danuta Szaflarska.
Twórczość młodych zdolnych oceniało jury w składzie: w kategorii teatr – Paweł Sztarbowski (przewodniczący), Marcin Liber, Wojciech Malajkat, Agnieszka Skrzypczak (laureatka Talentów Trójki 2013) i Barbara Marcinik (dziennikarka Trójki), w kategorii film: Agnieszka Grochowska (przewodnicząca), Marcin Wrona, Artur Liebhart, Grzegorz Zariczny (laureat Talentów Trójki 2013) i Ryszard Jaźwiński (dziennikarz Trójki) oraz w kategorii sztuki wizualne: Ewa-Łączyńska-Widz (przewodnicząca), Aneta Grzeszykowska, Łukasz Gorczyca, Krzysztof Maniak (laureat Talentów Trójki 2013) i Agnieszka Obszańska (dziennikarka Trójki).
Uroczystość rozdania nagród w konkursie „Talenty Trójki" odbyła się 17 czerwca br. w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. Galę poprowadzili Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński, a wystąpił zespół Pink Roses, którego wokalistką jest Agnieszka Skrzypczak – laureatka ubiegłorocznego „Talentu Trójki" w kategorii teatr.
Szczegóły dotyczące konkursu: www.polskieradio.pl/trojka/talenty
Konkurs „Talenty Trójki", organizowany od 2010 roku przez Program 3, stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: teatr, film i sztuki wizualne.
Dotychczas laureatami zostali m.in. reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak i Piotr Złotorowicz, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki. W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna, „Diament Trójki". Otrzymała go jedna z najznakomitszych polskich aktorek – Krystyna Janda. W ubiegłym roku statuetką „Diamentu Trójki" uhonorowany został pisarz, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA