fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ile za nowe mieszkanie od dewelopera

Ceny lokali na rynku pierwotnym
Rzeczpospolita
Na metr lokalu w Warszawie trzeba mieć średnio 7,8 tys. złotych. W Łodzi wystarczy 4,7 tys. zł.
Na sześciu rynkach (Poznań, Wrocław, Łódź, Kraków, Warszawa, Trójmiasto) na koniec pierwszego kwartału deweloperzy oferowali prawie 39 tys. mieszkań. To o ponad 10 tys. mniej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku – podaje redNet Property Group. Gotowych mieszkań jest 14,2 tys., z czego w Warszawie – 4,4 tys.

Gdzie szybko znikają

– Gotowe mieszkania cieszą się największą popularnością w Łodzi, Krakowie oraz we Wrocławiu, gdzie stanowią ok. 50 proc. sprzedawanych kwartalnie lokali – szacuje Anna Karaś, analityk redNet Property Group. – W Poznaniu ich udział w sprzedaży wynosi ok. 45 proc., podczas gdy w stolicy i w Trójmieście co trzecie sprzedawane mieszkanie jest ukończone.
Z analiz redNetProperty Group wynika, że w najbliższym czasie na rynek pierwotny trafi duża pula gotowych mieszkań. – Udział lokali, które zostaną ukończone w tym roku, waha się od 24 proc. w Poznaniu i Warszawie do 36 proc. we Wrocławiu. W ujęciu liczbowym największa pula gotowych mieszkań zasili ofertę Warszawy, a najmniejsza Łodzi – mówi Anna Karaś. Dodaje, że najniższe ceny obowiązują zwykle na wczesnym etapie budowy. Aby uzyskać kredyt, deweloperzy muszą się wykazać przedsprzedażą na wyznaczonym przez  banki poziomie. – Im bliżej ukończenia inwestycji, tym ceny stabilniejsze – zauważa Anna Karaś. Dopiero długie zaleganie lokali w ofercie może skłonić dewelopera do ich ponownej przeceny.
Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro, potwierdza, że zakup jednego z ostatnich mieszkań na oddanym osiedlu daje możliwość  uzyskania niższej ceny. – Jednak stawki za lokale na naszych osiedlach są różnicowane raczej ze względu ich na standard, położenie i rozkład – zastrzega Rafał Zdebski. Gotowe mieszkania stanowią niewielki odsetek oferty Inpro.
O tym, że klienci wolą gotowe mieszkania, mówi Tomasz Wnuk, dyrektor generalny Malta Fountain. – Po pierwsze, nie ma ryzyka, że kupią kota w worku. Po drugie, mają niższe raty kredytu, bo mogą od razu ustanowić hipotekę, a po trzecie, wpłata równa się odbiorowi mieszkania, w którym można od razu zamieszkać – tłumaczy Tomasz Wnuk.
Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży J.W. Construction Holding, dodaje, że gotowe mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem z wielu powodów: można obejrzeć i ocenić nie tylko sam lokal, ale także całą inwestycję, która nie widnieje tylko na kartce.
Także Karina Ulikowska, przedstawicielka B&W Developer, ocenia, że gotowe mieszkania zawsze są chętniej kupowane. – Transakcja na etapie dziury w ziemi jest zawsze związana  z pewnym ryzykiem, chociaż to wtedy można wybrać bardziej atrakcyjne mieszkania – podkreśla Karina Ulikowska. Dodaje, że tempo sprzedaży lokali zależy przede wszystkim od lokalizacji i ceny. – Jeśli są one dla klienta atrakcyjne, to gotowe mieszkania powinny być sprzedane w mgnieniu oka – ocenia.
Krzysztof Ziajka, prezes spółki Inkom, dopowiada, że gotowych mieszkań  szukają przede wszystkim osoby, które nie chcą już dłużej wynajmować lokalu. – Zdarza się, że klienci wprowadzają się do mieszkania już po kilku dniach od odebrania kluczy – mówi Krzysztof Ziajka. Dodaje, że ok. dwa–cztery tygodnie od ukończenia budowy wszystkie lokale są już zazwyczaj sprzedane. – Wyjątkiem są duże, ponad 100-metrowe mieszkania, których zakup wymaga wyższej zdolności kredytowej – mówi prezes spółki Inkom. Podkreśla, że gotowe mieszkania najczęściej są droższe od tych w budowie, kiedy to klient musi bazować na dokumentacji projektowej i zaufać swojej wyobraźni przestrzennej. – Różnice w cenach sięgają 10–15 proc. – szacuje Ziajka.
Z kolei zdaniem Radosława Bielińskiego, rzecznika Dom Development, na rynku warszawskim jest mało interesujących nowych mieszkań. – Dlatego też lokale na atrakcyjnych osiedlach z segmentu popularnego są wykupowane już na etapie budowy – podkreśla Radosław Bieliński. – Wolniej sprzedają się apartamenty. W tym segmencie klienci wolą kupić gotowe mieszkanie. Ważne jest sąsiedztwo, wykończenie – i lokalu, i części wspólnych, a nawet widok z okna.
Także Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu Victoria Dom, zauważa duży wzrost zainteresowania lokalami, które dopiero trafiają do oferty. – Na warszawskim osiedlu Ogrody Targówek, którego budowa ruszyła w kwietniu, sprzedaliśmy już 30 proc. lokali – mówi.

Klucze od ręki

Mieszkania na gotowych osiedlach oferuje J.W. Construction. W warszawskiej Zielonej Dolinie przy ul. Zdziarskiej na klientów czeka 170 mieszkań od 29 do 86 mkw., w cenie od 4,7 tys. zł za mkw. W poznańskiej inwestycji Oaza Piątkowo ten sam deweloper oferuje 28–101-metrowe, ukończone lokale, których ceny zaczynają się od 5,5 tys. zł. Z kolei na gotowym łódzkim osiedlu Centrum II do kupienia zostało 28 mieszkań od 29 do 63 mkw. Ceny mkw. : od niespełna 4,9 tys. zł.
Ukończone lokale na dwóch osiedlach w Warszawie ma Dom Development. W wolskiej inwestycji Młyny Królewskie na klientów czeka 60 mieszkań od 43 do 72,4 mkw. Mkw. deweloper wycenił na 7,1–8,7 tys. zł. Część mieszkań można kupić w promocyjnej cenie 7 tys. zł za mkw. Na białołęckim osiedlu Regaty zostało 45 lokali (50–70 mkw.). Niektóre są oferowane w promocji – po 4,6 tys. zł za mkw. Mieszkania kwalifikują się do dopłat w „MdM". – Zdecydowana większość lokali w naszych inwestycjach sprzedaje się na etapie budowy. Klienci mogą wtedy wybrać mieszkania najbardziej dopasowane do ich potrzeb, mogą też wprowadzać do projektu zmiany, co nie wiąże się z dodatkowymi kosztami – mówi Radosław Bieliński.
Jedno gotowe mieszkanie o powierzchni 112 mkw. zostało na gdańskim osiedlu City Park, wybudowanym przez Inpro. Metr mieszkania deweloper wycenił na 6,1 tys. zł. Sześć gotowych lokali (77,20 do 136,60 mkw.) czeka z kolei w innym gdańskim projekcie Inpro – Chmielna Park. Ceny mkw. lokali zaczynają się od 5,1 tys. zł.
W Zielonej Górze na osiedlu Green Home Ekonbud-Fadom ma jeszcze 14 gotowych mieszkań od 68 do 138 mkw. Ceny ?– od 2,9 do 3,5 tys. zł za mkw. Z kolei na zielonogórskim osiedlu Polan Apartamenty, które firma Ekonbud-Fadom wybudowała przy ul. Staszica, na klientów czekają trzy gotowe mieszkania od 77 do 103 mkw., wycenione na 3,4 tys. zł za mkw. – Ceny mkw. mieszkań na tym osiedlu obniżyliśmy o 400 zł – zachęca Izabela Woźnica-Letka z firmy Ekonbud-Fadom. – W inwestycjach, których budowa dopiero rusza, ceny są nieco wyższe niż w budynkach, które zostały oddane w ubiegłych latach – dodaje.  Ekonbud-Fadom. gotowe mieszkania oferuje także w poznańskiej inwestycji Reduta Nowe Podolany. Ceny: od 5,2 tys. zł za mkw.
Ukończone mieszkania w poznańskiej inwestycji Malta Fountain ma Łacina Dom. Do kupienia są lokale od 61 do 115 mkw., w cenach od 5,8 tys. zł za mkw. W projekcie Tarnowo Park zrealizowanym przez B&W Developer w Tarnowie Podgórnym czeka 30 mieszkań od 45 do 78 mkw. Ceny: od 3,9 tys. zł za mkw.
Jarosław ?Jędrzyński, analityk portalu ?RynekPierwotny.com
Podaż nowych mieszkań, także tych gotowych, jest nadal bardzo duża. Nie można mówić, że w ofercie pozostają tylko mniej atrakcyjne ukończone lokale.
Ich liczba systematycznie jednak maleje wobec rosnącego od jesieni popytu. Przy zakupie mieszkania kierujemy się głównie lokalizacją, standardem i ceną. Czekając na zakończenie budowy najbardziej atrakcyjnych osiedli, albo nie kupimy mieszkania, bo uprzedzą nas inni, albo będziemy wybierać z resztek.
Dobrym przykładem jest inwestycja na warszawskim Ursynowie. Budowa ruszyła w pierwszym kwartale, a zakończenie jest planowane na czwarty kwartał 2015 r. Z 839 lokali pozostało 110. Szansa na zakup gotowego mieszkania w tej inwestycji jest więc równa zero.
Przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej głównym atutem zakupu gotowego mieszkania było bezpieczeństwo transakcji. Dziś ten aspekt przestaje być aktualny. Oczywiście, wybierając gotowe mieszkanie, nie kupujemy kota w worku. Wszystkiego możemy dotknąć i wszystko sprawdzić. Do takiego lokalu można się szybko wprowadzić. Minusem zakupu gotowego mieszkania jest zazwyczaj fakt, że musimy się zadowolić tym, czego nie wybrali inni. Warto się spieszyć, kiedy czujemy, że rozpoczynana inwestycja jest optymalna z naszego punktu widzenia. Na rynku nieruchomości nie ma sztywnych reguł dotyczących cen – np. że gotowe znaczy droższe. Przy tej samej ulicy, w tym samym segmencie mieszkań, ceny na nowo powstającym osiedlu mogą być wyższe niż w sąsiedniej, gotowej inwestycji, bo deweloper zaplanował np. basen dla mieszkańców, tarasy widokowe na dachu, przedszkole. Wystarczy, że powstająca inwestycja jest atrakcyjniejsza architektonicznie albo oferuje widok na park z większości mieszkań. Każde osiedle jest inne i inne kryteria decydują o cenie mieszkań. Zazwyczaj jednak na wczesnym etapie budowy mamy dużą szansę na tańszy zakup, zwłaszcza w przedsprzedaży, bo deweloper musi się wykazać przed bankiem, że inwestycja budzi zainteresowanie. Możemy wtedy liczyć na rabaty rzędu kilkunastu procent.    —not. aig
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA