fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Afera taśmowa

Oświadczenie NBP na temat taśm Wprost

Marek Belka
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Paweł Majewski
Na stronie Narodowego Banku Polskiego pojawiło się oświadczenie biura prasowego, w którym znalazło się stanowisko prezesa Marka Belki. Ujawnione przez "Wprost" taśmy nazywa w nim "prywatnymi rozmowami"
Oświadczenie nie jest przez Belkę podpisane, klika fragmentów wygląda jednak na jego stanowisko.
"Prezes NBP wyraża głębokie ubolewanie z powodu języka używanego w czasie tej prywatnej rozmowy i przeprasza wszystkich, którzy zostali dotknięci i urażeni" - czytamy w nim. "Prezes NBP stoi na stanowisku, że brak ustawy o Radzie Ryzyka Systemowego i zmian w ustawie o NBP zmniejsza odporność finansową Polski w przypadku gdyby w przyszłości doszło do kryzysu finansowego" - przekonuje biuro w imieniu Belki.
Reszta tekstu to wyjaśnienie sytuacji i niektórych wątków rozmowy.
"W lipcu 2013 roku prezes NBP poprosił ministra spraw wewnętrznych o spotkanie w celu omówienia zagadnień związanych z bezpieczeństwem obrotu gotówkowego, w tym w szczególności modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz poinformowania o przetargu na produkcję monet obiegowych 1, 2 i 5 groszy.
W czasie prywatnej części rozmowy Marek Belka informował Bartłomieja Sienkiewicza o braku współpracy ze strony ministra finansów przy ważnych z punktu widzenia NBP kwestiach dot. stabilności finansowej Polski (ustawa o Radzie Ryzyka Systemowego, porządkujące zmiany w ustawie o NBP) oraz o możliwościach wsparcia przez NBP krajowego systemu finansowego w przypadku wystąpienia zawirowań na rynkach finansowych, co czynił już NBP na początku kryzysu finansowego oraz czynią inne banki centralne na świecie" - czytamy.
W oświadczeniu czytamy, że kilkuminutowe fragmenty zostały wyrwane z dwugodzinnej rozmowy. Pojawia się zarzut manipulacji.
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA